RPG hry se stávají stále více oblíbenými na mobilních platformách a všichni vývojáři si uvědomují, že je toho potřeba využívat dokud to jde. No a chytilo se toho i známé studio Glu Mobile, které vytvořilo kvalitní titul Heroes of Destiny.
Studio Glu se proslavilo mimo jiné i in-game platbami. Prakticky nenaleznete žádnou hru od těchto vývojářů v obchodech Google Play nebo App Store, která by v sobě neskrývala mikrotransakce. V minulosti bylo Glu natolik chtivé, že po 15 minutách hraní se obtížnost natolik zvedla, že to bez reálných peněz jednoduše nešlo.
Studio za to bylo hodně kritizované a poslední dobou konečně změnili svou strategii – mikrotransakce zmírnili a více podpořili hru bez peněz. Neočekávejte ale, že se Glu své kredity snažilo nějak schovat. Stále je máte na očích, kam se podíváte, ale nyní se jim již jde zdárně vyhýbat i dlouhé hodiny hraní.
Hratelnost
Na první pohled hra působí opravdu robustně a zároveň celkem nepřehledně. To vás ale přejde, až se začnete trochu vyznávat v jednotlivých sekcích a zjistíte, že hra není zase tak složitá. K dispozici dostanete mapu, která je z větší části zahalená mlhou a tak není vidět do poslední chvíle, kolik toho máte ještě před sebou. Po mapě se pohybujete figurkou a dostáváte se k vyznačeným bodům na mapě, které byly napadeny. Každý bod, kde se něco děje, je navíc rozdělen do čtyřech úrovní se vzrůstající obtížností.
Mapa je rozdělena do několik destinací, přičemž dlouho na začátku se vám nepodaří dále dostat. Zoufat ale nemusíte, protože napadených lokalit v první destinaci je opravdu hodně, a už zde strávíte pár hodin. Pokud ale chcete vědět, kolik toho lze ve hře odehrát, lze to jednoduše spočítat. Hra totiž ukazuje maximální možný zisk hvězd. Jednu hvězdu dostanete za ukončení jednoho kola. Celkově je hvězd 260 a možný maximální počet v jedné lokalitě jsou čtyři hvězdy a tedy k nalezení bude 65 lokalit, kde čtyřikrát změříte síly se svými protivníky.
Hrdinové
A s čím že to vlastně bojujete? Hra vám na začátku přidělí tři hrdiny. Bojovníky, kteří jsou vysláni z hradu a snaží se zastavit zlé démony a ostatní havěť z posvětí, která zaútočila na jejich krajinu a napadá různé tábory, doly nebo vesnice. Mezi ně patří Tiberius, který se jen tak něčeho nezalekne, lukostřelkyně Alia a uzdravovací mág Thea. Maximální počet vašich hrdinů je ale čtyři a tak si můžete dalšího dokoupit. Možná je i výměna za základní hrdiny. Zde už Glu poprvé viditelně protlačuje své kredity a zakoupení lepší hrdinů opět za pár stovek korun… Naštěstí je zde možná i koupě za stříbrné, které sbíráte ve hře. Tyto hrdinové nejsou sice tak dobří, ale nemusíte za ně platit reálnými penězi.
Postupným bojování vaši bojovníci získávají zkušenosti, které je posouvají do dalších levelů a dostávají k nim i zkušenostní body, které lze využít pro zlepšení dovedností, v síle, rychlosti nebo speciální dovednosti. Celkový součet levelů všech vašich aktivních hrdinů se zobrazuje jako skupinový level, a jeho zvyšováním se postupně dostanete do dalších destinací.
Zlepšování hrdinů ale zabere nějaký čas. Po dosažení dalšího levelu totiž hrdina musí chvilku trénovat, aby získal další level. Trénink ze začátku trvá pouhých 5 sekund, ale již na 6 levelu čekáte 5 minut a čas dále neúměrně narůstá.
Inventář a Obchod
Během vašich soubojů v různých jeskyních nebo i v lese se budete dostávat k truhlám, které v sobě uchovávají nějakou zajímavou zbraň nebo kus brnění. Ty poté můžete využívat k vylepšování hrdinů nebo je prodat. Prodejní cena je ale dost nízká, takže si za ně moc nevyděláte. Všechny předměty jde dále vylepšit. Vylepšování bude stát další peníze a také diamanty, které posbíráte společně s penězi na vašich výpravách. Vylepšování ale nebude na 100% jisté. Se stoupajícím levelem upgradu se snižuje procentuální možnost úspěchu dalšího vylepšení.
Mimo sbírání věci lze všechny předměty také zakoupit a to už s vysokým číslem upgradu, ale opět pouze za kredity. I tak ale lze hru hrát s předměty, které máte dostupné, ale pouze za předpokladu, že zvolíte ideální strategii.
Strategie
Velmi důležitá část pro ty, kteří nehrají s reálnými penězi. Každý bojovník má k dispozici tři speciální útoky, které může občas využívat. Je ale potřeba je někdy uchovat na správný okamžik a zbytečně s nimi neplýtvat. Doporučuji použít na začátku a na konci, kde jsou nejsilnější nepřátelé. Neméně důležitou částí je ochrana mága. Ten nemá tolik životů a je lehce zranitelný, proto by se vám nemělo stávat, aby byl na okraji vaší skupinky, vždy se jej snažte umisťovat doprostřed, tak aby příchozí nepřátelé zaměřili vždy jiný cíl.
Protivníci budou mít v některých případech také mága, který uzdravuje své jednotky. Tady je důležité zabít jeho jako první, jinak totiž nemáte šanci někoho porazit. Samozřejmě nezapomeňte uzdravovat všechny hrdiny a ne pouze jednoho.
Ovládání
Zajímavě bylo vyřešeno ovládání. Své hrdiny ovládáte jednoduchým tahem. V praxi to znamená, že prst přetáhnete od vašeho hrdiny až k protivníkovi, na kterého chcete konkrétně zaútočit. Takhle to musíte udělat s každým hrdinou nebo čekat, až vám soupeř zasadí pár ran, potom se hrdina aktivuje sám a začne útočit. Někdy je opravdu těžké usměrnit co nejrychleji všechny hrdiny na jednoho útočníka a i trochu hloupé. Hodilo by se tlačítko, které by označilo všechny hrdiny, a vy si je tak mohli sami oslat na jednoho protivníka.
Grafika a zvuk
Glu mobile přebírá grafiku od malovaných her už dlouho. Opět nečekejte nic extra, co by vám vyrazilo dech. Na druhou stranu zklamaní rozhodně nebudete, je to prostě glu standard, který se řadí k vyššímu průměru. To stejné se dá říci i o zvuku, který je mimo jiné doplněn o několik pěkných soundtracků, které ladí ke hře.
Koridor a stereotypnost
Nejhorší věci, které potkaly tuto hru. Bohužel procházení jeskyněmi nebo lesem ve stále stejném systému koridorů nepůsobí zrovna nápaditě. Jen si představte, že přecházíte stále z místnosti do místnosti bez jediné změny a to 65 krát. Prostředí se sice mění, ale pouze minimálně a stále se hra drží boje, přeběhnutí, boje a tak dále. To má za následek i stereotypnost. Stále to stejné, bez výrazné změny prostředí nebo alespoň vložení nějakých miniher. Bohužel v tomhle Glu trochu zaostalo, ale mějme na paměti, že Heroes of Destiny je zdarma, takže nemůže být úplně dokonalá.
Závěr
Glu konečně zmírnilo své dávkování in-game plateb a Heroes of Destiny se už hraje podstatně lépe. Bez použití kreditu si dokážete vyhrát na několik hodin a s velkou nabídkou předmětů a vylepšování s nějakým tím postupem výše hra dokáže jednoduše připoutat k telefonu nejednoho z vás. Stoupající stereotyp nadějný titul trochu sráží, ale pokud jste fanoušky tohoto žánru, vadit vám to nejspíše nebude. Heroes of Destiny mě tedy celkově překvapilo a potěšilo. Doporučuji!
Hodnocení: 8/10
Plusy
- Dlouhá herní doba i bez Glu kreditů
- Robustní hra s mnoha prvky
Mínusy
- Linearita a stereotypnost
- Přepínání mezi sekcemi v menu je poněkud zlouhavé
[appbox googleplay com.glu.epicheroes]
[appbox appstore id531412191]
[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Heroes of Destiny/“/]