13. června se v Praze uskutečnil premiérový hackathon zaměřený na platformu Android TV. Celodenní akce proběhla pod hlavičkou Google Developers Group Prague a výrobce Philips. Vývojáři se sešli v prostorách Avast Mobile.
Dopolední blok představil formou přednášek a diskuzí platformu Android TV a její implementaci v televizorech Philips. Hlavními hostiteli byli Piotr Herod, manažer Smart TV aplikací Philips pro střední Evropu, a David Vávra, Google Developer Expert ze společnosti Avast.
Přítomní vývojáři se seznámili se specifiky vývoje aplikací pro Android TV a byli potěšeni, že úprava Android aplikací pro TV rozhraní je velmi jednoduchá. Verze 5.0 byla od počátku designovaná i pro použití na televizorech a podstatnější změnou je pouze uzpůsobení ovládání na čtyřsměrné ovladače s povely select, back a home. Každá Android TV obsahuje přehlednou domácí obrazovku s výběrem aplikací, her, filmů či doporučovaného obsahu.
„Android TV přináší revoluci v možnostech pro vývojáře. Běží na ní plnohodnotný Android a portovat existující aplikaci z telefonu/tabletu je velmi jednoduché. Stačí pouze přidat obrázek, který se zobrazí v hlavním menu, a zajistit ovládání ovladačem. Toto ovládání Android podporuje už od začátku, stačí jenom u všech aktivních prvků, jako jsou tlačítka, odlišit stav označení, což u dotykových zařízení jinak nebylo nutné,“ okomentoval David Vávra.
Jako vůbec první v Evropě se pak přítomní mohli seznámit s televizemi na nejnovější Android TV ve verzi 5.1 Lollipop, konkrétně Philips letošní nové modelové řady 5500. Philips přitom již v roce 2014 představil jako jediný Smart TV na verzi Android 4.2.2 Jelly Bean, v roce 2015 tak navazuje už druhou generací TV na platformě Google.
Jedinečnou šancí pro české vývojáře byla možnost zahrnout užitečné domácí aplikace přímo do tovární distribuce českých verzí televizí a objevit se na úvodní obrazovce vedle oblíbených služeb jako YouTube, Spotify, nebo Filmbox Live.
Účastníci Android TV hackathonu při večerním hlasování a prezentacích ocenili aplikace v následujícím pořadí a odnesli si ceny od Philips a Google:
1. David Vávra zprovoznil aplikaci Avast SecureLine VPN na Android TV. Pomocí VPN se podařilo zpřístupnit Netflix.
2. Petr Markvart zprovoznil aplikaci Nauč se dopravní značky na Android TV. Aplikace slouží pro výuku dopravních značek pro děti.
3. Štěpán Šonský vytvořil aplikaci Moje Filmy. Aplikace rozpozná lokální filmy uložené na Android TV, umožní pohodlné prohlížení včetně filmové grafiky, trailerů a hodnocení z ČSFD.
4. Filip Procházka vytvořil aplikaci TwitterWall, která na televizi zobrazuje poslední tweety s daným hashtagem.
5. Pavel Stambrecht vytvořil aplikaci Baby Monitor, která na principu dětské chůvičky zobrazuje textový overlay (překryv) přes obrazovku TV, pokud dítě brečí. Na Philips televizi funguje vždy, dokonce, i když přepnete na jiný HDMI kanál.
6. Michal Vojtíšek vytvořil aplikaci Filmové Premiéry. Zobrazuje filmové premiéry v ČR po jednotlivých rocích a k filmům si můžete pustit i trailer a přečíst informace o filmu.
7. Michal Ursiny zprovoznil aplikaci Webkamery na Android TV, jež umožňuje prohlížení webkamer nejen v blízkosti televize, ale kdekoliv na světě.
8. Aleš Najmann a Jakub Begera experimentovali se zobrazováním map na televizi. Vytvořili aplikaci Spy, která ukazovala polohu Android zařízení na mapě v televizi.