Na pomoc lékařům bojujícím s epidemií eboly v západní Africe vyvinuli dobrovolníci ve spolupráci s firmou Google speciální tablet odolný vůči chlorové dezinfekci. Dotykový displej se dá ovládat i v ochranných gumových rukavicích a zařízení je i voděodolné.
Virus eboly se přenáší především kontaktem s tělními tekutinami nakažených. Podle organizace Lékaři bez hranic (MsF) proto představuje riziko byť i jediný list papíru, který by se dostal se zbytky krve, slin, moči či exkrementů z karanténní zóny. Nově vyrobený tablet toto riziko velmi výrazně eliminuje.
Přístroj je odolný vůči vysoké vzdušné vlhkosti a může být ošetřen půlprocentním roztokem chloru, který virus zabíjí. Nemá navíc žádné ostré hrany, aby nedošlo k narušení ochranných obleků. Nabíjí se rychle a bezdrátově, nemá tak v sobě žádné zbytečné otvory.
V praxi nový tablet už otestovali zaměstnanci některých zdravotních středisek v Sieře Leone a hodnotili jej kladně. I proto se uvažuje nad tím, že v budoucnu najde uplatnění i v jiných krizových oblastech, například při epidemiích cholery.
Na vývoji tabletu se podíleli IT nadšenci ze sdružení Whitespell a Daniela Cunningham z Hack4Good, později se k nim připojila i firma Google.