Podle nejnovějšího vydání analýzy Mobility Report se do roku 2020 zmnohonásobí objem přenesených dat v evropských mobilních sítích. Na tomto nárůstu se bude nejvíce podílet videoobsah, konzumovaný v aplikacích a rostoucí rozšíření chytrých telefonů a tabletů, kterých bude za pět let mezi evropskými uživateli 830 milionů, oproti současným 450 milionům.
Zatímco aktuálně průměrný aktivní majitel chytrého telefonu nebo tabletu přenese v Evropě přes mobilní síť 1,2 GB dat, v roce 2020 to bude 6,5 GB dat. Radim Janda, country manažer Ericssonu v České republice, to komentuje slovy: „Češi v kontextu s výsledky střední a východní Evropy nezaostávají. V porovnání se západní Evropou kam se snažíme zařadit, stahujeme méně videoobsahu. A v čem jsou Češi jiní? I když to přímo nevyplývá z mobility reportu, tak například ve využití WiFi přístupu nahrazujícím broadbandove připojení.“
Ve stále více evropských domácnostech se prosazuje sledování videoobsahu na více obrazovkách. Jednotliví členové domácnosti si zvykají sledovat na mobilním zařízení obsah podle svých představ a preferencí a ve sledování pokračují i mimo dosah domácích WiFi sítí, prostřednictvím technologií 3G a 4G. Toto chování pak klade vysoké nároky na zvyšování přenosových kapacit mobilních sítí, ať už jde o technologie HSPA (3G) nebo LTE (4G) a investice do těchto sítí, aby splňovaly představy zákazníků o spotřebitelské zkušenosti s nimi.
Na růstu objemu přenesených dat se také podílí obliba mobilních aplikací. V šesti sledovaných zemích (Velká Británie, Polsko, Francie, Itálie, Švédsko, Rusko) je pětkrát na prvním místě podle objemu přenesených dat na platformě Android aplikace Youtube, pouze v Itálii je druhá. V Itálii je první Facebook, který je ve Velké Británii a Francii druhý, v Polsku a ve Švédsku třetí. V Rusku je na třetím místě tamní sociální síť Vkontakte. První tři aplikace ve všech těchto zemích doplňuje webový prohlížeč Chrome. Na čtvrtém místě ve Velké Británii, Francii a Itálii pak doplňuje sociální síť Snapchat.