Pro zařízení s operačním systémem Android je stále nejvýraznější hrozbou reklamní malware z rodiny Hiddad. Detekce tzv. scareware, kdy útočníci využívají strachu uživatele, představovala 3 % z celkového počtu detekcí hrozeb pro mobilní platformu společnosti Google. Vyplývá to z pravidelných statistik bezpečnostní společnosti ESET.
Reklamní malware z rodiny Hiddad je třetí měsíc za sebou nejvážnější kybernetickou hrozbou pro platformu Android. Různé mutace této rodiny se umístily na prvním a třetím místě říjnové statistiky rizik. Nejrizikovější typy Hiddad.HI a Hiddad.XF stojí společně za necelými 7 % detekcí.
Tento malware zobrazuje uživateli infikovaného zařízení reklamu skrytým způsobem. To v praxi znamená, že uživatel nedokáže určit, která aplikace reklamy spouští. Hiddad se nejčastěji skrývá v aplikacích pro přehrávání a stahování videí.
Třetí měsíc čelí uživatelé falešnému antiviru
Na druhém místě se umístil trojský kůň FakeAV s 3 % detekcí. V tomto případě se škodlivý kód skrývá v aplikacích, které vydávají útočníci za antivir pojmenovaný například „Virus Removal for Android“ nebo „Automatic Virus Scanner“. Jedná se o tzv. scareware. Po instalaci a spuštění infikovaná aplikace varuje uživatele, že jeho zařízení obsahuje škodlivý kód a za poplatek nabízí řešení. Nicméně se jedná o podvod, zařízení je zpravidla v pořádku.
Experti upozorňují, že malware si uživatelé sami stáhnou a nainstalují. Doporučují proto pečlivě vybírat, jaké aplikace si uživatel vybírá. Napovědět mohou recenze uživatelské komunity, počet stažení i oprávnění, která aplikace požaduje.
Nejčastější kybernetické hrozby pro platformu Android za říjen 2019:
1) Trojan.Android/Hiddad.HI (3,65 %)
2) Trojan.Android/FakeAV (3,17 %)
3) Trojan.Android/Hiddad.XF (3,08 %)
4) Trojan.Android/Plankton (2,87 %)
5) Trojan.Android/Rootnik (2,22 %)
6) Trojan.Android/Hiddad.XO (1,86 %)
7) Trojan.Android/HiddenApp.HG (1,79 %)
8) Trojan.Android/TrojanDropper.Shedun (1,57 %)
9) Trojan.Android/Hiddad.DR (1,55 %)
10) Trojan.Android/TrojanDropper.Agent.DGR (1,52 %)