Úterý, 17 prosince, 2024
DomůRecenzeEPOCH - Pořádná postapokalyptická bitva s roboty

EPOCH – Pořádná postapokalyptická bitva s roboty

Na tuto hru se dlouho čekalo. Titul, který pohání UnrealEngine 3 se stal velmi žádaným. Vývojáři k tomu všemu naslibovali skvělý příběh a snad dokonce ještě lepší hratelnost. Všechny tyto body byly splněny, a tak se nám na Google Play dostala velmi kvalitní hra. Vše má ale své mouchy?

Je to vlastně první hra od nového studia Uppercut Games Pty Ltd, a tak by se mohly možná vyrojit pochybnosti o zkušenostech, ale to je zbytečné. Toto studio totiž bylo založeno dvěma bývalými zaměstnanci ze studia 2K. Jmenovitě jde o Andrewa Jamese a Eda Ormana. Zkušenosti jsou tedy na straně studia, které to o sobě moc dobře vědělo, ještě než hru vůbec vydalo na Google Play.

Grafika a zvuk

Dnes se podíváme jako první na grafiku, která je opravdu excelentní. UnrealEngine3 slibuje sám od sebe skvělé grafické podání her, ale důležitá je i vyladěnost, která závisí již pouze na vývojářích. S tím se nové studio popralo na výbornou a hra ačkoliv je velmi náročná, běží plynule a problémy se zasekáváním jsem vůbec nezaznamenal. Jelikož se celá hra odehrává v postapokalyptickém světě, vývojáři toho pořádně využili a ukázali skvělé propracované prostředí a také postavy nebo-li roboty.

Ačkoliv se to může zdát na první pohled jako hloupost, zvuk vám v této hře ohromně pomůže. Existují hry, u kterých zvuk vypnete a rozdíl ve hraní nezaznamenáte. Potom jsou tu hry, jako je EPOCH, u kterých pokud si zapnete zvuk, už hru hrát bez něho chtít nebudete.

Ve hře se vyskytují mnohé druhy robotů, které využívají jiné zbraně a ty vydávají vlastní zvuky. Některé z nich jsou časové a tak podle zvuku máte možnost poznat, kdy vybuchne kdejaká střela. Velmi dobře se díky zvuku dá orientovat mezi střelami ze všech stran a proto je tento prvek velmi důležitý a dobře zvládnutý.

Příběh

Než se vrhneme přímo na hraní, asi by bylo od věci trochu nastínit příběhovou linii. I přesto, že budete hrát na planetě Zemi, žádné lidstvo zde nenajdete. To před několika lety zcela vyhynulo a nadvládu nad planetou převzali hi-tech roboti. Postapokalyptický svět, kde se rozpadá jedna budova za druhou, obývají tyto kusy železa, kteří proti sobě bojují v nekonečné válce.

Roboti v předešlém světě měli za úkol chránit osobu, pro kterou byli vytvořeni. Něco se ale stalo a roboti postupně převzali nadvládu. To, co se vlastně stalo, budete muset zjistit sbíráním různých zpráv a zároveň se pokusit najít jednoho z posledních přeživších z lidské civilizace. Je to stejná osoba, kterou vámi ovládaný robot měl chránit. Uvědomělý robot se tak vydává napříč městem, aby našel odpovědi.

Styl hry

Jak je to vlastně s touto hrou? Lze ji hrát jako Modern Combat? Odpověď zní ne. Hru bych spíše přirovnal k akci Gears od War. Někdy je to ale lepší, bohužel se dost často stává, že hra spadne do silné linearity a po chvilce přestane bavit. EPOCH je v tom až po uši, protože kampaň s příběhem, kterou nabízí, obsahuje pouze deset arén a to je dost málo. Není to ale úplně tak zlé. Po dokončení všech deseti destinací a poražením silného bosse v poslední aréně se vám odemkne další, vyšší. obtížnost a vše začíná nanovo.

Změna je v tom, že v příběhu pokračujete dále, avšak do prostředí arén se vracíte. Linearita je umocněna ještě tím, že v každé aréně děláte to stejné. Pokud ale tyto věci přehlédnu, tak si celkově zahrajete na čtyřech obtížnostech v celkem 40-ti arénách. Ke kampani je přidána také sekce aréna, kde již pouze zabíjíte hlava nehlava roboty a snažíte se v jednom kombu zabít co největší počet robotů.

Důležitou částí hry je obchod. Zde nakupujete různá vylepšení na svého robota, zbraně, brnění, lepší granáty, samozaměřovací rakety nebo speciální schopnosti. Vše stojí peníze, které si vyděláváte za úspěšné dokončování arén. Na konci každé arény sbíráte zajímavé kousky ze šrotů zabitých robotů. V obchodě si je můžete buďto nasadit nebo je prodat a koupit či střádat na lepší vybavení. Hra podporuje sice mikrotransakce, ale jsou určeny pouze pro hráče, kteří nechtějí čekat a peníze si normálně vydělat.

Ceny v obchodech jsou velmi citlivě nastaveny a tak nemějte obavu o další ztrátu reálných peněz.

Hratelnost

Každou arénu začínáte na pozici, před kterou je rozmístěno několik překážek. Ty vám slouží k úkrytu před nepřátelskými střelami. Pomocí slidů doprava, doleva a nahoru, se přesouváte mezi třemi pozicemi, tak abyste se vyhnuli útokům. Slide směrem nahoru, za účelem přesunu robota, je umožněn pouze, když jste u překážek umístěných vlevo nebo vpravo. V tomto případě robot skočí na druhou stranu. Tento prvek se používá, když jeden z nepřátelských robotů použije laser, který projde i skrze překážky. Pohyb je tedy značně omezen a až na nějaké to schovávání je to vše, co hra nabízí. Veškeré možnosti v ovládání vám hra představí během první arény. Vaší střelbu si hra zaměřuje sama a vám tak stačí pouze kliknout na robota, na kterého chcete útočit, vše ostatní se zařídí.

Strategii pohybu volíte většinou podle toho, jací soupeři proti vám stojí. Někteří pouze střílí, jiní zase hází granáty nebo mají zmíněné laserová zbraně. Jejich orientace je značně snížena a tak po změně pozice máte nějaký čas na to, abyste zaútočili, než si vás všimnout a zamíří. Inteligence soupeřů se bude postupně zvyšovat a nebude to tak jednoduché, jak to možná ze začátku vypadá.

V pravém horním rohu na displeji máte tři schopnosti navíc. První je využití granátu na jednoho robota. Granáty se vám neomezeně obnovují. To stejné platí i u zbylých dvou. Další rakety zaměří všechny cíle. Poslední speciální schopnost je taková, jakou si koupíte v obchodě. Na výběr máte například zpomalení času, dobíjení zdraví nebo zrychlení robota na určitý čas.

Závěr

Jen pro představu: první obtížnost arény jsem dohrál za jednu hodinu, takže jelikož jsou zde čtyři obtížnosti a náročnost stoupá, herní doba je solidní. Už na konci první kampaně mě ale napadala myšlenka o mírném stereotypu, který pak ještě umocnila skutečnost, že se arény budou opravdu opakovat.

Vytrhnout vás z toho může jen boss, který je opravdovým oříškem a pořádně vás prověří. Grafika a příběh jsou ale to co hru táhne a v celkovém dojmu EPOCH působí opravdu velmi dobře.

Hru lze pořídit za necelých 61 Kč, což k dodané kvalitě není mnoho. Doporučuji!

Celkové hodnocení: 9/10

Android | iOS

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/EPOCH/“/]

Jan Tipmann
Jan Tipmann
Pisálek zaměřený především na Android hry a aplikace a do nedávna redaktor ohledně novinek a recenzent zařízení. Mimo jiné rád jezdím na kole nebo hraji fotbal.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře