Neděle, 17 listopadu, 2024
DomůRecenzeDock4Droid: mějte oblíbené aplikace, hry a kontakty vždy po ruce

Dock4Droid: mějte oblíbené aplikace, hry a kontakty vždy po ruce

Každý uživatel chytrého telefonu či tabletu má ve svém mazlovi řadu nainstalovaných aplikací či her, které mu pomáhají zvládat každodenní strasti a slasti. Většinou tyto nejčastěji používané věci poznáte tak, že má uživatel jejich zástupce na pracovní ploše, kde jsou ihned k dispozici. Drobnou nevýhodou však zůstává fakt, že v případě aktuálně otevřeného okna či spuštěné aplikace/hry musíte napřed úlohu ukončit nebo ji shodit na pozadí.

Pro různé OS na počítačích existují všemožné utility, které vám umožní nejčastěji používané programy a hry mít vždy dostupné v zásuvné liště. Asi nejznámějším příkladem je lišta z prostředí MacOS, kterou se více či méně inspirují i ostatní. A co byste řekli k tomu, kdybyste tuhle zásuvnou lištu mohli mít na svém Androidu? Nebo rovnou dvě?

Dock4Droid

Jak již bylo naznačeno v úvodu, dnešní recenzovaná aplikace se řadí spíše do sekce systémové utility pomáhající při každodenním používání telefonu či tabletu s OS Android. Řeč bude o práci českého vývojářského studia Urbandroid Team, kteří stojí za populárním Sleep As Android (recenzi pro vás připravujeme).

Dock4Droid je na Google Play dostupný ve verzi zdarma, která se vyznačuje omezením některých funkcí, a v placené verzi, která již umožní plnohodnotné používání aplikace. Můžete si tedy v klidu zásuvnou lištu odzkoušet a potom se rozhodnout, jestli investici ve výši 39,99 Kč za plnou verzi podstoupíte nebo ne. Ale dost už planých řečí, pojďme se aplikaci blíže podívat na zoubek.

Samotná instalačka má pouhých 285 kb, takže se nemusíte obávat ani majitelé telefonů s malým úložištěm, že by museli na svém telefonu před instalací drasticky uklízet. Jelikož se jedná o systémového pomocníka, aplikace po celou dobu, kdy je telefon či tablet zapnutý, běží na pozadí. Náročnost na výkon je však dokonale odladěna, takže i na pomalejších zařízení byste neměli mít žádný problém s používáním. Vše lze optimalizovat s ohledem na výkon vaší mašinky. Po nainstalování do zařízení stačí už jen nastavit své panely a aplikace může vesele začít běžet.

Jak aplikace vypadá a funguje, demonstruje následující video.

httpv://youtu.be/Oug30-cafKQ

První krůčky, nastavení, optimalizace

Na úvod dobrá zpráva pro všechny méně znalé cizích jazyků a milovníky češtiny – aplikace je lokalizována do naší mateřštiny. Pro volbu nastavení stačí otevřít nainstalované aplikace a tapnout na ikonu Dock4Droid. Ihned se vám otevře první a zároveň i poslední menu, ve kterém si můžete vše uzpůsobit plně k obrazu svému.

Pro úplné začátečníky nebo zvědavce je připraven kraťoučký tutorial, kde je v pár větách vysvětleno používání celé aplikace. Ihned pod tutorialem vám aplikace nabízí instalaci druhého zásuvného doku. Po kliknutí na tuto volbu dojde automaticky k otevření Google Play, kde si můžete zakoupit placenou verzi Dock4Droidu, která dvě lišty podporuje.

Sekce aplikace

V sekci aplikace můžete nastavovat a měnit zástupce v doku zařazené. Jinými slovy si zde navolíte, které ikonky chcete v doku zobrazovat a popř. které ne.

Pokud má někdo rád přehled posledně spuštěných aplikací, umí Dock4Droid vypsat jejich vámi vybraný počet. Bohužel obzvláště u telefonů s menšími displeji tuto funkci nedoporučuji, zabírá v doku hodně místa a způsobuje značnou nepřehlednost. Využití si umím představit hlavně u tabletů.

V nastavení oblíbených aplikací si volíte, které zástupce chcete v doku zobrazovat. Drobnou komplikací je fakt, že zařazené aplikace nelze dále mezi sebou prohazovat, takže musíte dopředu myslet na to, jak chcete mít jednotlivé zástupce vedle sebe poskládány. Pokud chcete změnit pořadí, nezbude vám nic jiného než celý dok vyčistit a zástupce znovu zadat. Dle mého velká škoda, snad vývojáři do nové verze zaimplementují možnost měnit pořadí již vložených ikonek.

Zkratky umožňují podobně jako oblíbené aplikace vkládat některé nástroje. Jejich výběr se odvíjí od aplikací, které v zařízení máte nainstalované.

Kontakty, bezesporu jedna z hlavních předností Dock4Droidu. Do doku kromě zástupců na aplikace a hry můžete vkládat i rychlé odkazy na vaše nejčastěji používané kontakty. Díky tomu, že dok běží neustále na pozadí a můžete ho vyvolat například i z webového prohlížeče, můžete ihned reagovat na emaily zavoláním kolegovi či zákazníkovi bez nutnosti prohlížeč ukončovat či shazovat na pozadí.

Nastavení akcí dovolí uživateli ukázat, resp. skrýt ovládací prvky jako je schování doku po dobu 5 sekund, výpis informací o zvolené aplikaci, přepnutí na domovskou obrazovku, krok zpět do posledně používané aplikace a další.

V nastavení zakázaných aplikací můžete definovat pravidla pro zástupce, kteří se nemají v doku objevovat. Můžete tak například zamezit zobrazování automaticky spuštěných služeb, o jejichž činnosti víte a nechcete je v doku vídat (např. budík nebo samotný Dock4Droid).

Dok lze vyvolat třemi způsoby – zvednutím prstu, jedním a dvěma poklepaní. Způsob nám nejvíce vyhovující můžeme definovat v módu spuštění.

Spouštění aplikací umožní nastavit další podrobné chování při spouštění aplikací.

Sekce pozice a velikost a vzhled

Další sekcí, ve které je možné upravit celý dok je sekce pozice a velikost. Zde se můžete plně vyřádit na grafickém vzhledu celé aplikace. Nastavení je opravdu bohaté, každý si tak může dok sestavit přesně na míru svým představám a potřebám.

Je možné dělat změny v:

  • umístění doku
  • tvaru vlny s ikonami
  • velikosti ikon
  • pozici aktivní plochy
  • chování aktivační plochy
  • barvách (rámu, aktvační plošky, pozadí, průhlednosti)
  • odsazení ikon od kraje
  • odrazu
  • rámečku na pozadí ikon

Sekce různé

Poslední sekce už jen nabízí drobné kosmetické úpravy, jako je autostart po zapnutí telefonu, práva běžet na pozadí, zobrazování ikony v liště či modifikaci vibrací při aktivaci doku.

[appbox googleplay com.urbandroid.dock]

[appbox googleplay com.urbandroid.dock.full.key]

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/dock4droid/“/]

Martin Polický
Martin Polický
Martin miluje mobilní technologie, které ve svém volném čase rád testuje a recenzuje.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře