Carmageddon z roku 1997 byl šok. Nářez. Zakázané, zvrácené potěšení. Závod, ve kterém porušujete všechna pravidla, silniční, morální, Boží: Je třeba zničit, zabít, rozmáznout!
Nejde o to, že to je velmi brutální hra, která přímo ponouká hráče k šíleným kouskům, věcem tak hrozným, že se to člověk až vzpírá napsat: Triple kombo bonus s uměleckým dojmem za skok s autem ze skály před sámošku, kde rozmáznete dvě důchodkyně s chodítky a maminku s kočárkem najednou? Ne nadarmo tuhle hru považuje řada soudných lidí za něco přímo z pekla.
Pro mě představovala taky šok: A to nejenom tím, jak byla na svoji dobu drsná, ale taky tím, že je nesmírně zábavná. Honíte s auťákem krávy na pastvině a bavíte se u každého zoufalého zabučení. Vyhazujete nepřátelské závodníky do minového pole, jenom abyste se řehtali tomu, jak opakovaně lítají nahoru a dolů.
Jedete v protisměru, abyste nabrali dost energie na devastující čelní srážku. Pronásledujete po stadiónu ragbyové mužstvo. Checkpointy projíždíte víceméně náhodou, zajímají vás nanejvýš na začátku závodu, kdy potřebujete nasbírat bonusový čas. Po pěti minutách masakru už ho máte tolik, že byste závod mohli v klidu dojet, kdyby se vám tak strašně nechtělo rozmašlovat i poslední soupeře.
Člověk si až klade otázku: Co je se mnou tak strašně špatně? Měl bych být normální a zodpovědný a ne honit stopařky a plážové krasavce po autostrádě. Carmageddon je rychlý, ďábelsky zábavný a plný vychytávek a černých atrakcí, jako jsou chybějící kusy mostu, tajné základny s toxickým odpadem a nebo sjezdovky, na kterých lze pronásledovat lyžaře. Většinu času stejně trávíte mimo silnice a měníte město v bitevní zónu.
Zbytek hry je relativně standardní: Šetříte si peníze, za ty si upgradujete auto a když se během závodu objeví ?stealworthy? nepřátelský vůz, můžete ho dohnat, rozmašírovat a tím získat do své vlastní stáje. Řidiče máte k dispozici dva, Maxe Damage a Die Annu, stejně jako v originálu. Dokonce tu je i Replay, takže se můžete podívat na masakr tak, jak jste ho provedli.
Bohužel z originálu zůstaly i věci jako poměrně pomalá kamera, které chvíli trvá přetočení při změně směru jízdy. Dost často tak nevíte, kam přesně jedete. Ale o to nejde. Ono to auto většinou ani nejede rovně ? tady nejde o přesnost ovládání, ale o co nejbizarnější situace, které během závodu nastanou.
Zásadní změny v tabletové verzi hry se týkají pochopitelně ovládání. Carmageddon se ovládá, podobně jako u jiných závodních konverzí, virtuálními joysticky, což považuji za problém. Dost často se vám během hraní stane, že vám pazoury sjedou stranou a tak třeba pustíte plyn a nebo si spletete plyn a brzdu.
Tablet je navíc poměrně těžký, takže si ho při hraní budete muset položit na podložku ? a při držení ve vzduchu navíc budete mít problém stisknout některá zásadní komba, jako ruční brzda + plyn. Co si budeme povídat, nejlíp se tahle hra hrála s pořádným volantem, ale co už?
Přes omezení daná virtuálními joysticky se hra dá stále dobře hrát, i když objevit některá gesta chce trochu práce. Jde hlavně o Car recovery, které se dělá klepnutím dvěma prsty a které budete potřebovat celkem často. Důležitá je také možnost opravovat auto během závodu, což se dělá tak, že klepnete na schéma, které ukazuje, co máte zrovna poškozené a můžete tak selektivně opravovat jenom to, co opravdu potřebujete.
Přestože grafika vypadá docela zastarale, na zábavnosti a divokosti hry to nezměnilo vůbec nic. Můžete se vydat na šílený lov civilistů, pustit se do honění nepřátel a nebo na ně číhat, abyste je zasáhli v pro ně absolutně nejhorším okamžiků. Důležité je st stále hýbat, protože i když své soupeře nevidíte, buďte si jistí, že se odněkud na vás řítí, aby vás rozmázli o kandelábr.
Takže je důležité popojíždět, i když vás divoká fyzika a poškození auta často bude táhnout někam, kam nechcete. Ale jak už jsem říkal, takhle hra není simulátor: Je to spíš generátor záplavy černého humoru, kdy se často budete bavit nejenom tím, co jste provedli soupeřům, ale i tomu, co se stalo vám samotným.
Parádní kus vychytané retro zábavy, stále drsný a hodně, hodně brutální. Pokud máte rádi závodní hry, rozhodně byste si ho neměli nechat ujít!
Hodnocení: 9/10
Verdikt:
Ďábelsky temné, divoké a zábavné. Ovládání virtuálními joysticky je jako vždy poněkud problematické, ale hra samotná zůstala výborná a extrémně zábavná.
Co se mi líbilo:
- Šílená, brutální, masakrózní, zábavná věc!
- Dost možná nejšílenější a nejzábavnější závodní hra, kterou si můžete pořídit.
- Kvalitní retro záležitost pro pamětníky, betonově ale pobaví i ty, kteří Carmageddon ještě nehráli.
Co se mi nelíbilo:
- Virtuální klávesy mají daleko do řízení volantem
- Retrografika s nízkým rozlišením nemusí sedět každému
Cena aplikace je 3,99 USD.
Aplikace se dá stáhnout odsud
Web výrobce je zde