Psal se rok 2010 a v mém životě došlo ke dvěma víceméně významným událostem. Nejprve jsem se oženil a o měsíc později si pořídil svůj první mobilní telefon s Androidem. Byl to ve své době nejlevnější droidí mobil Vodafone 845 s rezistivním displejem, jehož výrobcem je dnes již mnohem známější Huawei. Malý, šikovný a šly na něm dokonce hrát i první Angry Birds.
V845 měl trackpad, který částečně suploval absenci kapacitního displeje a výrazně ulehčoval například pohyb po plochách a v menu. Na tomto telefonu, respektive nadstavbě od výrobce, se mi líbila jedna ?maličkost?, kterou často postrádám ? možnost uspořádání si ploch do matice (např. 3 × 3 plochy). Ve spojení se zmiňovaným trackpadem vynikající záležitost!
Po devíti měsících jsem si pořídil již lehce sofistikovanější Samsung Galaxy Ace (GT-S5830) s vyšším výkonem, Androidem 2.3.3 a kapacitním displejem, na němž se daly hrát i náročnější hry. S tímto telefonem jsem vydržel rok a půl.
Na podzim roku 2012 se jeho nástupcem stal Huawei Honor U8860, na kterém byl přeinstalovaný Android 2.3.6. Po prvním zapnutí se mi ale okamžitě nabídla možnost aktualizovat na verzi 4.0.3). V dalších větách se nevyhnu občasnému srovnání právě s tímto telefonem.
Alcatel One Touch 993D ? dýchavičný mobil pro kouzelníky
Vzhled a dílenské zpracování
V přímém porovnání vzhledu One Touch 993D s mými předchozími mobily vychází vítězně právě Alcatel. Druhé dva mobilní telefony jsou zástupci vzhledu dnes již klasického: jednoduchý obdélník, jehož displej je ohraničen malinko vyvýšenou tenkou hranou pro minimalizaci rizika jeho poškrábání, ve vrchní části štěrbina reproduktoru a přední videokamera se senzorem okolního světla + notifikační dioda (Huawei), u Ace ve spodní části ?nezbytné? hardwarové tlačítko.
Alcatel tento obyčejný vzhled ozvláštnil tím, že o něco zmenšil spodní dotykovou část displeje a ve vrchní a spodní části jej ?předčasně? ohraničil zaoblením. Celé to vypadá, jako by na ?obyčejný? obdélníkový telefon nalepili samotný displej.
Telefon je lemován tvrzeným plastovým pruhem, zadní strana je z měkkého vroubkovaného plastu. Té pak dominuje ve spodu nápis ?one touch?, na vrchu je umístěna čočka fotoaparátu, přisvětlovací dioda a reproduktor pro hlasitý poslech. Vše srovnáno pod sebou. Celý zadní kryt sice občas lehce zavrže, přesto drží pevně a jde též relativně lehce sejmout a opět nasadit.
Kolébkové ovládání hlasitosti je umístěno na pravém boku telefonu, na horní hraně vpravo je tlačítko pro zapnutí/vypnutí (resp. uspání/probuzení) a vlevo se pak nachází zdířka pro běžný 3,5mm jack. Vespod nalezneme pouze konektor pro microUSB. Levá hrana telefonu je pak bez jakéhokoliv prvku. Mikrofon je umístěn lehce netradičně pod zakončením displeje, nikoliv pod hranou telefonu.
A proč ?mobil pro kouzelníky??? Inu protože zadní reproduktor Alcatelu ledabyle udrží i padesátikorunovou minci, kdežto ostatní, výše zmíněné telefony, pohnou maximálně tak korunou.
[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/OT993D/“/]
Displej, fotoaparát, senzory
Alcatel OT 993D je vybaven displejem o úhlopříčce 4 palce s rozlišením 480 × 800 bodů. Naproti tomu Huawei Honor má při stejné úhlopříčce netradiční rozlišení 480 × 854 bodů. To má za následek mnohé. Prý? Osobně jsem zatím rozdíl zpozoroval pouze dvakrát:
- Jednou jedinkrát mi na Huawei nešla nainstalovat hra (údajně nebyla s telefonem kompatibilní)
- Ve hře Bubble Blast 2, ve které tapete na bubliny pravidelného kulatého tvaru. Na Huaweii je tvar bublin lehce protáhlý, nikoliv tak pravidelný jako na Alcatelu One Touch 993D
Jinak displej mnou testovaného mobilního telefonu je jemný a ani při bližším zkoumání není znatelná žádná textura. Jeho citlivost je však nastavena o trochu více.
Několikráte se mi stalo, že stačilo přejet prstem těsně nad displejem, který zareagoval na stín, nikoliv na samotný stisk. Jindy se zase (ve hře Jetpack Joyride) na oplátku stisk displeje zasekl a bylo nutné tapnout na něj několikrát po sobě, než začal znovu reagovat.
Fotoaparát má rozlišení 5 megapixelů, automatické zaostřování a slabou přisvětlovací LED diodu. Nastavení samotného fotoaparátu je poněkud chudé a výsledné fotky nijak nenadchnou, ani neurazí. Kvalita videa je mizerná, výstup leze v maximálním rozlišení 480 × 800 pixelů. O přední kameře na videohovory se raději nezmiňuji a zcela záměrně ji ignoruji.
Jedna malá vsuvka: Automatické zaostřování fotoaparátu má Huawei samozřejmě taktéž, nicméně zaostřování nefunguje v případě aplikace Barcode Scanner (na Alcatelu v pořádku funkční). Nezná někdo důvod? Podělte se když tak v diskuzi.
Vpravo nahoře na displeji, vedle loga výrobce, se nachází lehce ukryté dva senzory ? snímač přiblížení a snímač okolního světla. Senzor přiblížení pracuje tak jak má a jak se od něj očekává. Displej zhasíná a znovu se aktivuje plynule, bez větších časových prodlev. To senzor okolního světla občas zazlobí.
Pokud je to v silách telefonu, používám jas displeje na automatiku. U Alcatelu bylo povětšinou vše v pořádku, až na prudší světelné přechody. Zvláště u přechodu ze světla do šera se displej rozzářil jako baterka, a to po hodně dlouhou dobu.
[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/AlcatelGalerie/“/]
DualSIM, ovládání, baterie
K zapůjčení Alcatelu One Touch 993D jsem se rozhodl hlavně kvůli vyzkoušení technologie Dual SIM. S potěšením musím konstatovat, že ovládání obou SIM karet je velice jednoduché a intuitivní. Na příjmu jsou obě SIM karty zároveň s tím, že v případě probíhajícího hovoru na SIM 1, druhá SIM hlásí uživatele buď nedostupného, nebo odpojeného z provozu.
Je jasné, že druhá varianta může být, mírně řečeno, lehce nepříjemná. Nicméně toto je jediná ?vada na kráse? Dual SIMu, na kterou jsem v průběhu testování narazil.
Obě SIM karty si můžete pojmenovat dle svého uvážení, stejně tak si můžete nakonfigurovat ?Přednostní nastavení karty SIM?, tedy ze které SIM karty se má daná činnost po uplynutí nastaveného časového limitu uskutečnit. Přednastavit si můžete ?Hlas?, ?Data?, ?SMS? a ?Odpočítávání?. Malé upozornění: Přednostní nastavení SIM karet nemá u SMS vliv na to, na kterou SIMku SMS přijde.
Přednostní nastavení se vztahuje POUZE na nové SMS. A to se stejně ještě aplikace zeptá, ze které SIMky chcete SMS odeslat. Pokud si do určitého časového limitu (volba ?Odpočítávání?; na výběr je: Nečekat – 1 až 10 sekund- Vždy počkat) nevyberete, pak se teprve využije přednostního nastavení.
[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/DualSIM/“/]
Pozor: Neplatí pro hovory (jak nové, přijaté či ztracené)! U nich se telefon vždy zeptá, ze které SIM chcete daný hovor uskutečnit.
Nastavení časového limitu je platné jak pro SMS i pro hovory ? to znamená, že si NELZE nastavit limit rozdílný, např. u hovorů ?Nečekat? a u SMS ?Čekat 10 sekund?.
Alcatel běhá na téměř čistém, tedy výrobcem neupraveném, Androidu 4.0.4 Ice Cream Sandwich. Oproti Huawei a jeho Androidu 4.0.3 obsahuje něco málo navíc, na oplátku bych zase něco málo vynechal.
Například režim automatického otáčení obrazovky. Ze Samsungu a Huaweie jsem zvyklý, že pokud mám tento režim aktivován, automaticky se natočení přizpůsobují fotky a některé (tomuto přizpůsobené) aplikace.
U Alcatelu se k automatickému otáčení přidá plocha, seznam aplikací a, co mě irituje nejvíce, i budík. Navíc otáčení není až tak plynulé a dochází u něj ke zhruba dvousekundové prodlevě. Nezřídka se mi proto u budíku stane, že uchopím mobil, abych se v silné rozespalosti podíval, co se to kruci děje, a místo típnutí budíku jej odložím a zase naopak. Nemusím ani dodávat, že druhá varianta (típnutí budíku místo jeho odložení) už mělo neblahé následky 🙂
Další, pro mne nelibou, rozdílností je pevně daný počet ploch (je jich 5), který nelze žádným způsobem změnit. Další drobnou maličkostí je volba ?Restart? v menu po delším podržení vypínacího tlačítka.
Ano, je to prkotina, ale je to blbůstka, která přeci jenom dokáže o něco málo usnadnit soužití s naším elektronickým miláčkem. A v neposlední řadě je to systém vytáčení telefonních čísel a kontaktů.
V případě Huaweie, Samsungu, ba i V845, je hledání a následného vytočení uloženého kontaktu jednodušší, pokud si pamatuji jméno kontaktu v seznamu. Následně stačí na číselníku zadat písmena (či přibližné číslo) z volaného kontaktu a systém sám navrhne, o které kontakty by se mohlo jednat.
[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/AlcatelAndroid/“/]
Co se mi tedy vlastně na vyšší verzi Androidu líbí? Notifikační lišta! Neobsahuje totiž pouze standardní počet pěti zástupců vedoucích k funkcím, ale rovný dvojnásobek. A navíc při delším podržení tří z nich (WiFi, Bluetooth, Zvuk) se otevře příslušné menu. Jasně, že i zde bych nalezl jeden námět na zlepšení: těchto deset zástupců je pevně daných a nelze změnit ani jejich pořadí.
A seznam aplikací se konečně dá seřadit podle preferencí (abeceda nebo oblíbenost). Toto jsou pro mne nejmarkantnější rozdíly, které považuji takřka za důležité. Jelikož One Touch 993D aktivně obsluhuje dvě SIM karty najednou, dala by se očekávat přítomnost akumulátoru o velké kapacitě. Ovšem výrobce na to nejspíše zapomněl.
Udávaná kapacita je rovných (a malých) 1 500 mAh. Za mého provozu v běžný všední den (zhruba 10 až 15 pětiminutových hovorů, 5 SMS, 50 minut hraní her, 5 hodin zapnutá WiFi) vydrží baterie necelý den (zhruba 16 až 18 hodin).
Testy Běžného Franty Uživatele
Jako správný BFU netestuji své mobilní telefony pomocí různých benchmarků, ale pomocí oblíbených aplikací a her. Mezi tyto zástupce patří Barcode Scanner (sleduji: automatické zaostřování a použití světla), Foursquare (rychlost a přesnost GPS) a různé hry.
Foursquare ? GPS zaměřuje relativně přesně, pouze na ulici lemované vysokými domy se prvotní přesnost pohybuje od 100 do 500 metrů. Co se rychlosti týká ? přesné zaměření lokace (na 10 až 15 metrů) je mnohem rychlejší, než načtení okolních check-inů, které stejně nakonec mají relevanci zmíněných až 500 metrů. Teprve při znovunačtení check-inů se jejich vzdálenost zpřesní.
Bubble Blast 2: Logická hra fungovala bez sebemenšího zaváhání, a to i v případě spuštění více aplikací najednou.
Jetpack Joyride: Hra, u které jsem zaregistroval zpomalení výkonu telefonu, a to i přes ukončení všech nepotřebných běžících aplikací a vyčištění seznamu posledně spuštěných aplikací.
Angry Birds Space: Má cenu je přestavovat? Ačkoliv bych zpomalení telefonu očekával právě u této hry, náročné na systémové prostředky, běžela v naprostém pořádku, opět i v případě spuštění více aplikací najednou.
Co říci závěrem?
Ve výsledku mě Alcatel One Touch 993D více než mile překvapil. Rychle jsem si osvojil výtečné ovládání Dual SIMu, který teď budu daleko více vyhledávat. Tento telefon bych doporučil všem majitelům dvou SIM karet, kteří chtějí jeden přístroj, nejsou takoví hračičkové jako já a kteří se spokojí s menší uživatelskou pamětí. Co bychom také za cenu 4.500,- Kč chtěli, že?
Klady
- zajímavý a netradiční vzhled
- skvěle zpracovaná technologie DualSIM
- konečně přehledný seznam aplikací
- hlasitý reproduktor
- přívětivá cena
Zápory
- slabší výdrž baterie
- absence ?našeptávače? při vyhledávání kontaktů
- absence notifikační diody