Free to play model se prosazuje úplně všude. Prvních deset nejvýnosnějších her v českém AppStore jsou samé free to play záležitosti, což svědčí o tom, jak efektivně dokážou tahat tyhle věci zdarma peníze z lidí, kteří se na „něco zdarma“ nachytají. Někdo lituje důchodce, kteří se nechají nalákat na guláš a výlet na Kokořín, ale tohle je totéž v bleděmodrém. Chcete si zahrát zadarmo a skončíte u bedny krystalů za devadesát euro.
Takže tu máme Angry Birds Go a věřte mi, takhle jsem nebyl rozpolcen hodně dlouho. Předně – hra je rychlá, dynamická a skvěle vybalancovaná. Technicky nevidím jediný škraloup, snad až na to, že se hra má tendenci neustále připojovat k internetu a tahat si updaty. Za nějaký týden hraní se mi kompletně zupdatovala dvakrát a každý den si tahala nějaký balíček dat. Prostě si musíme zvykat na to, že bez připojení si už dnes vůbec nic neškrtne. (Z hlediska archivování her v budoucnosti mě to trochu děsí, ale tak to prostě je.)
Hra samotná je rychlá a dynamická, vyberete si ptáka, vozítko, track a typ závodu, pak na vrcholu kopce natáhnete gumičku a svištíte. Řídíte nakláněním zařízení – jednoduchost sama! Každý pták má nějakou speciální schopnost – zapomeňte na seriózní závody, tohle jsou Angry Birds a to znamená, že propukne chaos, přijdou kolize a bude spousta srandy. Použití speciálních schopností je zdarma jenom jednou, opakovanou aktivaci si kupujete za krystaly.
A tady nám začínají opičárny se dvojí vnitřní měnou, s krystaly a penězi. Je pták unavený a nechce už dnes závodit? Vhoďte krystaly. Nepovedl se vám úplně závod a chcete si zaplatit splnění nějaké podmínky? Vhoďte krystaly! Tohle je pay to win jako vyšitý. Je to škoda, protože jinak je hra výborně vybalancovaná – a to nejen po stánce zábavnosti, ale také pozvolna se vylepšujících protivníků.
Každý den máte jednu „výzvu“ za větší balíček mincí či krystalů a potom můžete soutěžit v pěti různých typech závodů. Prvním je závod klasický, kde se řítíte (a někdy létáte) s ostatními soupeři a snažíte se, abyste byli první v cíli, ať už k tomu zvolíte libovolný způsob. Druhým je versus, tedy závod jeden na jednoho, což bývá často náročnější, protože své speciální schopnosti soupeř zaměřuje proti vám. Můžete hrát i časovku, kde se snažíte dojet v časovém limitu a nebo demolujete melouny, které jsou po cestě.
Velmi důležitý je Champion Chase, což se série závodů jeden na jednoho, kde se snažíte opakovaně zvítězit nad jiným ptákem. Pokud ho porazíte, získáte ho na svoji stranu a můžete ho používat ve své stáji, což znamená více závodů denně a možnost použít jeho speciální schopnosti. Velmi originální je pak možnost „teleportovat“ si do hry autíčko ze série Hasbro Telepods. Je to fyzická hračka se šíleným ptákem uvnitř, která se dá použít například ve fyzické hře na potápění prasečí lodi. Jak teleportace funguje? Postavíte si autíčko na kameru telefonu a přečtením kódu na bříšku ho „teleportujete“ (tedy odemknete) ve hře. Pokud Telepods nemáte, nevadí: Už teď se prodávají virtuální autíčka, ve výhodném balíčku to přijde na 1,79 euro.
Za každý závod dostanete nějaké krystaly a peníze podle toho, kolik jste nasbírali mincí a jak jste se umístili. Při každém závodu vás hra poměrně nápadně upozorňuje na to, že byste si měli zakoupit Coin Doubler, který vám zdvojnásobuje výnos – za pouhých 5,99 euro. To víte, éra her „za dolar“ skončila, takže i poměrně základní upgrade, který odpovídá platbě za normální hru, přijde na slušné peníze.
Pokud se vám nedaří, můžete si nakoupit krystaly, které lze konvertovat za mince (ale ne naopak). Za 4,49 euro získáte 200 krystalů, 6500 krystalů pak přijde na lidových 89,99 euro. Pomocí mincí a krystalů pak vylepšujete svoje autíčko, často to dělat musíte, abyste byli připuštěni k závodu. To je jednak mechanismus, který pomáhá podle všeho balancování obtížnosti, navíc vás to tlačí do hraní. No a až si auto vyupgradujete, můžete si pořídit další a začít znovu. Nejlevnější další autíčko přijde na 200 mincí, to nejnabušenější přijde na 9000 krystalů, tedy v přepočtu na eura tedy lidových 125 euro. No, buď si zazávodíte a nebo si poplatíte.
A tady máme ten problém. Přes řemeslně dokonale zvládnutou práci máte dvě možnosti: Můžete tak trochu kondičně hrát každý den – a nebo to přijde na pořádné peníze. Takže, dámy a pánové, zamykejte ve svých zařízeních platby z aplikací, nebo vás návštěva vašeho synovce či neteře přijde na pořádné peníze.
Kdyby tahle hra stála dolar a nic se neplatilo, byl bych z ní nadšený. Kdyby stála do pěti dolarů, bylo by to řekněme ok. Pokud dokážete odolat pokušení promrhat výplatu za krystaly a každý den budete jezdit jenom trošku, je to asi pořád ok. Osvěžení je to slušné, i když kvůli mírnému nátlaku v mezích zákona na trvalé platby z vaší kreditky jen poměrně omezené. Bez placení je postup hodně pomalý a řekl bych, že to tak je schválně.
Jednoho dne ale někomu potomek prohraje rodičům v Angry Birds Go barák, pak přijde soudní spor a pak všechny hry, ve kterých se platí penězi, dostanou flastr v podobě věkového omezení. Tohle se stane. Ano, tohle se prostě stane.
Hodnocení: 7/10
Verdikt:
- Vychytaný, dynamický a zábavný vysavač na peníze. Hraje se to dobře, ale pořád máte pocit, že vás hra za rohem chytí pod krkem, vytáhne kudlu a bude chtít po vás peněženku.
Co se mi líbilo:
- Technicky výborně zvládnuté
- Dynamické, vtipné, zábavné
- Perfektně zvládnutý motivační systém
Co se mi nelíbilo:
- Vhoďte peníze, vhoďte peníze, vhoďte peníze…
- Celý design je postavený kolem luxování účtu klientů
- Základní rozumný upgrade je za 5,99 euro, což je dost
Aplikace je zdarma, základní významný upgrade Coin Doubler je za 5,99 euro, balíčky krystalů jsou od 4,49 euro do 89,99 euro.
[appbox appstore id642821482]
[appbox googleplay com.rovio.angrybirdsgo]
[appbox windowsphone 98fbba41-dafc-4b3e-83e5-21a8d7a4e0f4]
Web výrobce je ZDE