Máte starší telefon či tablet a chtěli byste si na vlastní kůži vyzkoušet nějakou novější verzi Androidu? Nebo zatím žádný smartphone nebo tablet se systémem Google nemáte, ale láká vás si ho osahat? Není nic jednoduššího, než si Android naemulovat na stolní počítač. Věřte nám!
Zahraničních serverů a fór s návody je plno, ovšem ne vždy se podaří systém zprovoznit na 100 procent.
Cest ke spuštění Androidu na PC vede více, buďto si můžete stáhnout a nainstalovat podpůrné vývojářské prostředí, ve kterém systém za pomoci doplňků a dalších součástí s trochou štěstí a pevných nervů rozhýbete, nebo do systému přímo nabootujete. Druhá varianta je o poznání snazší – nic se nemusí instalovat, nic se nemusí nastavovat. Jen vytvoříte bootovací USB flash disk a můžete jít na to. Ale pěkně popořadě…
Ještě než začnete cokoli dělat, výrazně doporučujeme provést zálohu Windows a vytvořit bod obnovení, možná se to bude hodit. Ostatně vždy, když se chystáte udělat hlubší zásah do systému, tak raději zálohujte.
Teď jste možná dychtiví si také zkusit Ice Cream Sandwich (Android 4.x; pozn. red) rozběhat na svém stroji, tak pojďme na to. Při dodržení níže uvedených kroků by „nakopnutí“ Androidu na PC neměl být žádný problém. Celý postup jsem absolvoval na svém počítači HP mini 210-2050 a potvrzenou funkčnost (kupodivu bez problémů s WiFi) mám i Asus EEE PC 1001. Na jakých dalších strojích se podaří systém rozjet?
Nabootování Androidu na PC
- Pro poslední verzi stáhnout ISO obraz Android-x86-4.3-devel z této stránky (pro instalaci mi bylo doporučeno stáhnout obraz „android-x86-4.0-RC1-eeepc.iso“, který měl dotyčný odzkoušený a hlásil mi jej jako plně funkční. Najdete jej zhruba uprostřed stránky). Můžete vyzkoušet i jiné verze a pak se s námi podělit o své zkušenosti, popř. nahlásit (ne)funkčnost.
- Stažený ISO obraz je nutné připravit k emulaci. Máte na výběr ze dvou možností – buď si obraz vypálíte na CD, se kterým potom nabootojete, nebo si pomocí nějakého prográmku vytvoříte bootovací USB flash disk. Mně byl doporučen UNetbootin. Upozorňuji, že při vytváření bootovacího flash disku bude disk naformátován. Otevřete program, vyberte stažený obraz, zvolte zařízení, kam se data zkopírují a potvrďte OK. Práce aplikaci chvíli trvá, vyčkejte. Pokud by si někdo nebyl jistý prací s programu, pomůže mu následující obrázek:
- Poslední věc, kterou musíte udělat, je zvolit si v BIOSu pravidla bootování pro přednostní boot z USB (pokud tak nemáte nastaveno). Do BIOSu se dostanete při spuštění počítače pomocí klávesy (nejčastěji delete, F10, F1, ESC, …). Máte? Tak zasuňte vámi připravený disk do počítače a nechte z něj počítač nabootovat. Měla by vám naběhnout modrá tabulka Android Live & Installation CD (viz níže). Pokud se tak nestane, nemáte správně nastavené pořadí bootování. Z tabulky si pak můžete vybrat LIVE CD – bez nutnosti instalace (doporučuji), nebo si Android na disk nainstalovat. Já zvolil první odkaz, bez instalace.
- Pokud jste postupovali jako já, měl by teď počítač chvíli zpracovávat data a následně vás uvítá černá uvítací obrazovka s nápisem Android. Po chvíli na vás už vykukuje verze 4.0 Ice Cream Sandwich v plné své kráse a funkčnosti. Po základním nastavení jazyka, data, času, se přihlásíte do systému a můžete jej začít používat. Níže přikládám pár snímků pořízených na mobil.
Při mých hrátkách jsem zkoušel předinstalované aplikace, WiFi připojení, Google Play, webový prohlížeč, nějakou tu hru a další. Vše bez sebemenších problémů fungovalo, systém byl stabilní, svižný, plynulý, pouze drobný problém nastával s rozložením obrazu, který se místy přepnul na šířku a změnil tak i ovládání touchpadu. Jediné, co jsem při testování postrádal, byl dotykový display, ovládání přes touchpad bylo značně omezující. Nicméně své účely tato zkouška splnila a já se rozhodl se podělit o ni s vámi. Vše bylo dobré, ale…
Po odzkoušení systému jsem netbook vypnul a dále ten den již nepoužíval. Další den večer jsem pak po zapnutí Windows 7 zjistil, že systém přestal pracovat s WiFi a já se nemohu připojit do sítě. Dalšího půl dne jsem strávil hledáním problému, až jsem se nakonec uchýlil k obnově zálohovaného systému. Proto ještě jednou připomínám, jestli budete také zkoušet Android na svém počítači, zálohujte systém! Tento problém jsem měl při použití ISO Android-x86-4.0-RC1. Dá se předpokládat, že nejnovější 4.3 by měla být více stabilnější.
Zkoušeli jste zprovoznit Android na počítači? Použili jste emulaci, Live verzi nebo jste jej „natvrdo“ instalovali? Fungovalo vše, nebo nebyl systém stabilní? Došlo k poškození vašeho primárního systému? Podělte se s námi i o vaše zkušenosti v komentářích.
Zdroj: android-x86.org
Skoro jednodussi mi prijde pouzit genymotion (http://www.genymotion.com/, byvaly AndroVM). Celkem jednoduse a uzivatelsky privetive umozni spustit ruzne varianty androidu ve virtualnim prostredi…
Zajimave, o tomto jsem zatim neslysel. Mrknu na to. Zeby tip na dalsi clanek? 🙂
Taky vám to tak neskutečně žralo baterku? Zkoušel jsem teda jiný verze, ale používat bych to nemohl.
Ja si s tim hral na svym HP asi 2 hodiny a mel jsem ho teda na adapteru. Na baterku se priznam, ze jsem nezkousel. Trochu me pak nastvaly ty problemy s nefunkcni wifi. Ale to je asi malo castej pripad, dle ohlasu na netu. Obcas se to nekomu stane, vetsinou je vsak vse v poradku.
Zkoušel jsem to. A nevím jestli to byl čistě můj problém, nebo to bylo prostě tím, že na to Android není dělanej, ale nešel mi internet přes kabel, přestože se na to objevovaly verze, žádná nefungovala 🙁
Je pravda, ze pres kabel me internet zkouset nenapadlo. Ono to ale muze byt klidne tim, ze Android (co vim) na kabelovy pripojeni delanej neni. Jedine wifi…
Po přečtení článku mě to zlákalo k vyzkoušení.
Na testbench jsem si hodil starou základní desku Asus P5VD2-VM SE a tu jsem osadil starým dvoujádrem SL9QB a 512Mb ddr2 a pro jistotu jsem tam strčil šrot 64Mb grafiku 7300 se od asusu, abych neupekl inegrovanou, což se, jak se později ukázalo, vyplatilo. Strčil jsem tam ještě starou d-link wifi kartu a a pustil se do marnění času.
Zvolil jsem android – x86-4,3-2003 iso a instalaci na tvrdo na Hdd.
Vyzkoušel jsem všechny druhy formátu disku a nakonec jsem se nejdále dostal s Ntfs a pro platformu linux. Bohužel pokaždé jsem zkončil někde mezi bootem hledáním mista od kud nabootovat a logem android.
Jediné, co fungovalo bylo Life CD WESA mode, kde se mi podařilo na asi 6tý pokus připojit se přes wifi a rozjet system.To ale až na druhý pokus. Při prvním pokusu mi jeden přídavný 12cm fan řval jak siréna na plné otáčky a to samé i procesorový chladič a rozpálená pasivní grafika prostě vypla.
Přidal jsem jeden 12cm fan na grafiku a nabootoval system, po chvíli se vše uklidnilo a vychladlo a otáčky ventilátoru jedou na minimu. Chvíli se mi objevovala hláška, že Google play přestal fungovat, ale i to se nějak samo opravilo.
Celková obsluha byla taková vláčná, něco jako na starém dotykáči. Myš i klávesnice fungovali bez problémů ( jen jsem pak nevěděl co s tím, když to uslo, kromě restartu)
Prohlížeč je rychlý a bezproblémový jako mail. Zkusil jsem 2 hry Baldurs gate II a Heroes něco nevím co….obě spadly hned po zpuštění. Kdyby někdo napsal ovladače na pc, dalo by se takto využít hodně starého hardwaru.Překvapilo mě snad jen pěkně rychlé stahování, mno a teď půjdu zkusit verzi 4,0.
starý lenovo v biosu bez možnosti bootu z usb s androidem a boot z usb 🙂 podrobnosti v komentáři videa. http://www.youtube.com/watch?v=hE4JhpJ8Pv0&feature=youtu.be