Středa, 18 prosince, 2024
DomůNovinkySbohem Řecko. V české hře můžete splatit dluh

Sbohem Řecko. V české hře můžete splatit dluh

Pakliže se zrovna nudíte a nemáte roupama co dělat, můžete si do vašeho mobilního telefonu stáhnout jednoduchou hříčku Goodbye Greece a pokusit se v ní vyřešit finanční problémy Řecka.

Princip satirické hry, za kterou stojí český vývojář Jozef Cmar, je prostý: sbíráte padající eura a umořujete astronomický dluh přesahující 321 miliard euro. Pokud vám však obrazovkou propadne příliš veliký počet mincí nebo bankovek, hra končí.

Vývojář v popisu na Google Play tvrdí, že původně v aplikaci měly být obsaženy různé informace, statistiky a grafy. Po uvážení všech okolností se nakonec ale rozhodl vyjádřit nesouhlas s přispíváním Evropské unie na řecký dluh prostřednictvím svérázného Goodbye Greece (Sbohem Řecko).

Hra je na Google Play k dispozici za jedno euro a autor k tomu pro server Bonusweb uvedl: „Do aplikace byl záměrně dán dluh jako takový, aby si lidé zkusili uvědomit, o jak velké sumě se vlastně bavíme. V dnešní době se ve zprávách hodně hovoří o miliardách a už jsme si na to zvykli, ale když se řekne tisíc milionů, zní to hůře… A když přepočítáme 321 miliard eur na miliony milionů, zní to skutečně jinak.“

[appbox googleplay com.JozefCmar.GoodbyeGreece]

2 3

Mirek Kočí
Mirek Kočí
Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.
Další články

1 komentář

  1. Bohužiaľ sme súčasťou EU, ktorú ale v dominantne riadi Nemecko a Francúzsko, ktoré vlastne prostredníctvom svojich bánk obrovský grécky dlh vytvorili. Ako? Veľmi jednoducho. Do svojich portfólií cenných papierov potrebovali dostať dlhopisy bezpečného európskeho štátu, ale s vyšším výnosom, ako mali ich vlastné, aby z nich potom vykazovali zisk. Tieto banky skorumpovali len zopár gréckych politikov, ktorý potom s vydávaním dlhopisov súhlasili a nemecké a francúzske banky ich kupovali. Každý ale pozná ekonomickú závislosť medzi výnosom a rizikom. Vyššie výnosy týchto dlhopisov nakoniec spolu s reálnou nepotrebnosťou získaných prostriedkov spôsobili, že vznikla finančná bublina, ktorá stále rástla až nakoniec praskla. Po správnosti by mali skrachovať tieto banky, ale to by sa nepáčilo vysmiatym nemeckým dôchodcom. Tak sa na ich pohodlie skladáme my všetci. Na vine teda nie je tučný a lenivý Grék, ale spokojný bielovlasý nemecký dôchodca s umelým chrupom a umelými kĺbmi 😉

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře