Úterý, 19 listopadu, 2024
DomůRecenzeReportáž z AppParade: Přehlídka nebo prázdná show?

Reportáž z AppParade: Přehlídka nebo prázdná show?

AppParade platí v České republice za stálici. Přehlídka domácí aplikační tvorby má dlouhou tradici a ze skromné akce pro pár nadšenců se za pět let přerodila v show, na kterou chodí lidé po stovkách. Podle některých jde o přehlídku toho nejzajímavějšího z dílen českých vývojářů. Na osmnáctou AppParade jsme se vydali pravdivost tohoto tvrzení na vlastní kůži ověřit.

Už z dálky jsou vidět siluety postávajících, jejichž hlavy osvětlují modré neonové trubice nápisu Bio Oko a trocha světla pronikajícího přivřenými dveřmi. Z venku to vypadá jako běžná čtvrthodina před blížící se projekcí, až z rozhovoru s čekajícími pochopíte, že za chvíli se bude dít něco zvláštního. “Načerpat inspiraci,” odpovídá vousatý kluk Tomáš na to, proč dnes vyrazil zrovna sem. Tomáš je vývojář a byl tu už nesčetněkrát. Že alternativní pražské kino a programátoři nejdou dohromady? Chyba – za chvíli totiž začíná AppParade, už zavedená přehlídka tvorby domácích mobilních vývojářů.

Pravidla jsou jednoduchá. Každý z přihlášených vývojářů má na prezentaci své aplikace tři minuty a jak je využije, je jen na něm. Někteří volí powerpointové slideshow, jiní pustí krátké video. Návštěvníci pak hlasováním zvolí aplikaci, která je nejvíce zaujala. Kromě divácké přízně bojují vývojáři i o uznání od odborné poroty, její hodnocení probíhá před samotnou AppParade, čistě na základě dojmu z běžného používání.

IMG_1095
Osmnáctá AppParade proběhla jako už tradičně v prostorách pražského kina Bio Oko

Do oficiálního začátku zbývá necelých deset minut a rychlý pohled na dlouhou frontu u baru dává tušit, že dnes se bude začínat déle. V sále kina, jehož první řady jsou zaplněny lehátky, které jako by vypadly z Rozmarného léta, už začínají mizet volná místa a další příchozí se za zvuků německé kapely Scooter trousí do sálu. Lidé jsou tu různorodí, tohle rozhodně není typická ajťácká akce. A ačkoliv tu pár uhrovitých kluků ve vytahaných mikinách a trekových botách najdeme, většinu v sále tvoří stylově oblečení mladí lidé, několik manažerů v dobře padnoucích oblecích a poté lidé, kteří by mohli být kýmkoliv. Trochu překvapuje i nemalý počet žen.

To, že AppParade IT svět už začala přesahovat, potvrzuje i její pořadatel a moderátor celého večera, šéf magazínu Mediář, Ondřej Aust: “Když se nějaká aplikace povede, některá specializovanější média o ní dokonce napíšou.” Nejkontroverznějším dílem, které získalo publicitu právě díky AppParade, byla aplikace pro sbírání polohy revizorů FairBandit. “Na týden se to stalo tématem na televizi Nova, v rádiu i Lidových novinách,” doplňuje Aust. A rostoucí popularitu a vliv AppParade potvrzuje i počet návštěvníků – dnes jich do Bio Oka dorazilo na tři stovky.

Na velkém plátně svítí loga sponzorů, seznam dnes představovaných aplikací spolu se jmény jejich autorů a Twitter wall, tedy přehled příspěvků, které pošlou uživatelé Twitteru s hashtagem AppParade. Vlevo pod plátnem na dřevěném pódiu finišuje Aust u dvou Macbooků přípravy na večer s Markem Prchalem, legendou české reklamní scény. Je nejvyšší čas vyzpovídat nějaké vývojáře.

IMG_1108
Složení návštěvníků bylo nečekaně různorodé

Po chvíli prodírání davem mám štěstí, narážím na Michala a Martina. Na AppPrade jsou úplně poprvé a dnes budou prezentovat aplikaci Burstio pro iOS, která umožňuje snadné vytváření gifů vyfocením spousty fotek za sebou a jejich složení. Přiznávají, že ustát konkurenci spousty androiďáků nebude lehké. Martin aplikaci napsal, Michal ji dnes večer bude představovat. Oba se usmívají a na prezentaci se těší. “Ne,” říká Michal na otázku, jestli je nervózní – ale přesto je v jeho očích jistá nejistota vidět. Není se čemu divit, i pouhé tři minuty před plným sálem jsou pro leckoho noční můrou.

AppParade přitom začala jako skromná akce pro pár nadšenců a kamarádů v prostorech pražského Impact Hubu. Od roku 2010 prošla zásadním vývojem, podle Ondřeje Austa se jí podařilo probít mezi prestižní záležitosti českého technologického nebe. Už čtvrtým rokem, od října 2011, se pak pořádá v prostorech pražského kina Bio Oko. Během roku ji můžete navštívit čtyřikrát a díky řadě firemních sponzorů je pro všechny zúčastněné zadarmo.

Mezitím taneční hudba utichá a do kuželu světla vstupuje útlá postava Ondřeje Austa. Šéf Mediáře je oblečený ve véčkovém svetru a po nezbyteném vyjmenování sponzorů připomíná divákům, jak mohou hlasovat. U opravdu spoře oděné hostesky je třeba si vyzvednout unikátní sms kód, to aby se zajistilo, že jeden člověk nebude hlasovat dvakrát. Pak už stačí jen během večera poslat smsku v daném tvaru a podpořit tak své favority. Je také možné stáhnout si aplikaci s přehledem všech dnešních vystupujících. Série třinácti prezentací po třech minutách začíná.

IMG_1128
Hlavní pořadatel a moderátor Ondřej Aust zahajuje AppParade

Na plátně se objevují schémata, snímky obrazovek, trailery i programovací příkazy. Z publika se občas ozývá smích, sem tam zklamání a během více než hodiny jsou vidět jak úvidu, tak ty nefalšovaně vyděšné. Třináct účinkujících využívá svého času různě, postavy jak vystřižené ze seriálů karikujících IT odborníky střídají mluvčí v těsných oblecích, které na AppParade evidetně nedobrovolně poslala samotná firma. Přesto se většina z diváků baví. “Já kdybych věděl, že na to mám tři minuty, tak se to nadrtím do posledního slova. Ale tihle lidi jsou pankáči, a to mě hrozně baví” říká o AppParade spolupořadatel Marek Prchal. A má pravdu, jedno se prezentujícím upřít nedá – jsou nadšení a jdou do toho s vervou.

Jenže tři minuty není moc a pro některé ze soutěžících je to až příliš. Jako z jiného světa je prezentace aplikace RCDroidBox pro dálkovou správu rádiových modelů, jejíž autor zabíhá do nesmyslných detailů a není schopný vysvětlit, o co vlastně jde. Twitter se plní posměšnými komentáři na nadresu programátora Honzy a podstatná část sálu se jeho pokusům směje. Po uplynutí času se ozve znělka jak z rozhlasu a Honzu střídá řada více či méně zvládnutých představovaček.

IMG_1170
Společnost Mediatel si při prezentaci navigace GPS Nacesty pomohla přizváním hostesky

Dojde na laciné využití do těsné uniformy oblečené hostesky k “zatraktivnění” automobilové navigace i na relativně profesionální výkony. Mezi ně patří i Burstio, které přišel i za Martina odprezentovat Michal. Je vidět, že jejich profesionálně provedená prezentace a jazykový projev fungují – ta tam je trapnost, která byla cítit z nejistých řečníků a příliš prvoplánových pokusů o vtip. Škoda, že přichází až na konec.

Potlesk po Martinově prezentaci utichá, Aust vyhlašuje přestávku a někteří lidé vyrážejí čekat do dlouhé fronty na pivo, jiní po skupinkách diskutují. AppParade totiž není jen způsobem, jak se dozvědět o nových aplikacích, ale také cestou k získání cenných kontaktů. “Potkají se tady s vývojáři s těmi, co by chtěli zadat nějakou zakázku,” říká Ondřej Aust s dovětkem, že AppParade je kromě show také čím dál víc o setkávání.

A komunitní rozměr akce potvrzují i samotní návštěvníci. Známý datový analytik Vojta Roček mi během nadšeného rozhovoru s dvěma asiatkami říká: “Tahle akce nemá na české scéně obdoby.” Na AppParade je už po osmnácté. “To, že tady má Ondřej Aust sál plný lidí, kteří z drtivé většiny nejsou z IT, je něco úžasného,” dodává. A ačkoliv AppParade nejspíš nemá tak velký význam jako velké a zavedené konference, potkat známé tváře českého IT tu jde.

IMG_1197
Martin Velfl představuje aplikace Burstio. Jeho prezentace patřila k nejzdařilejším

Po krátké přestávce zbývá už jen čekání na vítěze. Michal a Martin jsou se svojí prezentací spokojení, svoje šance na výhru se ale hodnotit neodvažují: “Těžko říct, bylo to toho tady zajímavého dost,” říká u baru Michal. Když se ze sálu ozve Austův mikrofonem zesílený hlas, rychle vyráží na svoje místo, aby zjistil, jestli zrovna Burstiu nedali diváci nejvíc hlasů.

Nejdříve se předává cena odborné poroty, kterou si odnáší Nejedem, agregátor informací o výlukách pro spoje pražského dopravního podniku. Svoji vlastní cenu uděluje ještě hlavní partner AppParade, vývojářské studiu SRTV a zlatý hřeb přichází. Prchal s Austem přichází na pódium a během rychlého komediálního skeče vzájemným doplňováním vět do ticha napjatého sálu oznámí dnešního výherce – je jím Lukáš Jezný ze Zlína a jeho aplikace Instand, umožňující přetřít video 15 různými filtry, a to v HD rozlišení. Publikum okouzlil kombinací svérazně vtipně podané prezentace a potenciálně dost zajímavého produktu. Tleskám, i když na můj vkus Lukáš ze svého vystoupení udělal až příliš velké show – ale o tom konec konců AppParade je, vrchol serióznosti tady rozhodně nečekejte.

Lukáš přichází na scénu a po srdnatém stisku ruky přebírá diplom spolu s poukazem a telefon HTC Desire Eye. Po řadě gratulací schází s úsměvem na schodech a potichu se vmísí do davu. A pro ty, kteří přišili na AppParade s vidinou zisku, přichází zásadní chvíle – losuje se totiž číslo hlasujícího, který obdrží druhý smartphone, který pořadatelům věnovala společnost HTC. Po krátkém vytáčení se ozve hlas na druhé straně sálu a člověk v černém vyběhne nahoru, zjevně nečekaným dárkem nadšený.

IMG_1311
Vítěž diváckého hlasování Lukáš Jezný přebírá cenu z rukou Marka Prchala a Ondřeje Austa

Ondřej Aust pronáší závěrečné díky, Marek Prchal se ještě v záři reflektorů fotí s hosteskami po boku a AppParade pomalu končí. Vítěze Lukáše odchytávám po přípitku na baru. “Stát před celou halou bylo náročné, příprava třídenní, ale pocity jsou dobrý” říká. A Martin s Michalem? Se třetím místem jsou spokojení: “Jsme strašně rádi. A když by bylo něco novýho, přihlásíme se na AppParade třeba i znova.”

Vycházím ven ze dveří, zpátky do chladné holešovické noci. Je jedenáct hodin a osmnáctá AppParade ve mně zanechala spoustu různých pocitů: od překvapení kvůli nečekaných rozměrů celého večera, přes zklamání z rétorických schopností českých vývojářů a sem tam se vyskytujícího sexismu, až po radost, že se díky akcím jako je tahle z IT stává zábava pro širokou veřejnost. Jedno je ale jasné: AppParade je sama o sobě atraktivní formát, jak prezentovat tuzemskou aplikační tvorbu, a i přes řadu nedostatků stojí za pozornost. Dost možná se na té další ukážu znova. A vy? Možnost budete mít už 25. května.

Ondřej Trhoň
Ondřej Trhoňhttp://www.ondrejtrhon.cz
Přízemní intelektuál, fanoušek The Verge, student žurnalistiky v Praze a nenapravitelný milovník koček.
Další články

1 komentář

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře