Úterý, 17 prosince, 2024
DomůRecenzeHome Design 3D ? navrhněte si vlastní bydlení

Home Design 3D ? navrhněte si vlastní bydlení

Pokud právě plánujete vlastní dům, zařizujete nábytkem byt, nebo potřebujete zabavit partnerku během sto dvacátého sedmého pokusu o přihlášení do Diabla, máme pro vás velmi užitečný tip na aplikaci – jmenuje se Home Design 3D a aby bylo jasno – je skvělá.

Kdybychom měli vystihnout Home Design 3D jediným slovem, přichází v úvahu jedině ?intuitivnost?. Ne snad, že by tento dotekový zázrak neměl žádné jiné přednosti, ale je to právě intuitivnost, která všechny ostatní jasně převyšuje. Dokonce i přítomnost nápovědy s popisem uživatelského rozhraní jsme objevili až po asi třech měsících během tvorby této recenze. Za několik minut pronikne do principu ovládání takřka každý a může se zaměřit na to hlavní, na tvůrčí činnost.

Po prvním spuštění na vás kromě úvodního loga aplikace vykoukne záložka Projekty, umožňujicí jak tvorbu zcela nového návrhu, tak také načtení jednoho z trojice výrobcem zabudovaných řešení. Velmi doporučujeme začít právě touto volbou. Otevřte si kterýkoliv z nich a začněte. Vůbec není třeba dumat nad způsobem ovládání, vy už jej totiž znáte, jenom si to zatím neuvědomujete.

Bleskurychlá tvorba i úpravy

Pro představení aplikace Home Design 3D jsme vybrali přednastavený a nutno podotknout i docela malý byt 2+1. Začněme úpravami ložnice, kterou zvětšíme ze stávajících 7,5 metrů čtverečných na asi šestnáct. Po klepnutí na kterýkoliv z pokojů zobrazíte kontextovou nabídku jeho možných úprav ? přesun, přejmenování, úprava rozměrů stěn a úprava rohů.

Pokud k tomu ještě připočtete možnost zneviditelnit kteroukoliv ze stěn, není žádný problém z několika správně tvarovaných místností vytvořit jednu šestiúhelníkovou. Pro ulehčení vaší práce si v menu Options můžete aktivovat funkci vodicích linek a také úchopy. První jmenovaná pomáhá při správném polohování pokojů, druhá funkce inteligentně asistuje při úpravách rozměrů stěn.

Co by to bylo za bydlení bez dveří, oken a nábytku?

Uprostřed horního okraje aplikace sídlí čtveřice tlačítek, výmluvně označených obrázky dveří, okna, křesla a průchodu. Z pestré nabídky více než dvaceti typů dveří si snad vybere každý, problém ale vidíme v případě oken. Na náš vkus je jich poněkud málo, přesněji řečeno málo z nich je pěkných či použitelných. Na průchodech mezi místnostmi toho naopak není moc co vymyslet ani pokazit. K mání jsou zaoblené i hranaté. Nezapomnělo se dokonce ani na milovníky orientální architektury.

Tím se plynule dostáváme k poslední ikonce horního pásu ? k obrázku zeleného křesla. Nebojte, v tomto případě se nejedná o žádnou kyberpunkovou symboliku, i když, kdo ví? Je to prostě jenom zelené křeslo, vedoucí k desítkám a stovkám typů harampádí, kterým si můžete zkrášlit váš domov. Celá nabídka je rozumně rozdělena do záložek obývací pokoj, kuchyně, ložnice a koupelna. Každá z těchto záložek dále obsahuje asi padesát položek jako nábytek, spotřebiče, doplňky a dekorace.

Vkládání čehokoliv se provádí prostým přetažením ze seznamu na místo určení. Tím ale v žádném případě nekončíme. Pomocí kontextové nabídky můžeme kusem nábytku šibovat, otáčet, libovolně jej zvětšovat i zrcadlit.

Když základ nestačí

S takto omezeným výběrem si pravděpodobně většina uživatelů nevystačí, ale za cenu 79 eurocentů si můžete dokoupit další z celkem pět rozšiřujicích balíčků. Každý z balíčků obsahuje pět různých stylů a dohromady padesát položek, takže spolu s vytouženým tradičním japonským nábytkem nafasujete třeba i kyvadlové hodiny a barevný dětský pokojíček.

Abyste snad na možnost nákupu rozšiřujicích sad nezapomněli, zobrazují se vám in-app purchase položky na konci rolovacího seznamu vybavení jednotlivých místností a nenápadně připomínají: ?Jsem ostrá, zlá katana. Za dvacku budu Tvoje…?. Na druhou stranu uznáváme, že tvůrce uživatele existencí dokoupitelného obsahu rozhodně neobtěžuje.

Třetí dimenze

Hlavní tahák aplikace Home Design 3D se ukrývá pod nenápadným tlačítkem 3D, které přepne zobrazení z funkčního, ale nudného dvojrozměrného půdorysu na trojrozměrný, s plně nastavitelnou ?kamerou?. Na výběr máme jak izometrický pohled z ptačí perspektivy, tak také kameru ve výšce očí, určenou pro simulaci lidské perspektivy.

Trojrozměrný pohled je také jediný, ve kterém je dovoleno měnit vizuální stránku vašeho výtvoru. Můžete použít některou z přednastavených barev, případně si namíchat vlastní a dvojím poklepáním na libovolný objekt tuto barvu aplikovat. Přejete si stěnu barvy hrášková zeleň, nebo snad plyšáková růž? Žádný problém. Na výběr máte i asi šedesátku typů stěn, od tapet, přes kachličky a mramor až po holý kámen a podivné dřevěné obklady.

Nabídka podlahových krytin také není o nic ochuzena a vybere si snad každý. Ten, kdo přesto touží po něčem speciálním, může si za obvyklých 0.79 Euro odemknout možnost načítání vlastních obrázků (i z vestavěného fotoaparátu) a používat je jako textury na nábytek, zdivo i podlahy.

Ten, kdo přesto toužží po něčem speciálním, můžže si za obvyklých 0.79 Euro odemknout možnost načítání vlastních obrázků (i z vestavěného fotoaparátu) a používat je jako textury na nábytek, zdivo i podlahy.

Sdílím, tedy jsem

Vaše veledílo můžete samozřejmě i zveřejnit. Nabízí se buď Facebook, nebo odeslání projektu na libovolnou mailovou adresu. Vzhledem k našemu problematickému vztahu k Facebooku využíváme zásadně druhou jmenovanou možnost. Obsahem e-mailu je mimo jiné přehledná tabulka místností a jejich obytné plochy, dvojice půdorysů a hlavně soubor, který může dále otevřít jako projekt v desktopovém programu LiveCAD a bez problémů upravovat. Zmíněný program je od stejných tvůrců, je placený a pouze pro Windows.

Čtyři kroky k dokonalosti

V průběhu našeho testování jsme samozřejmě narazili i na několik nedostatků, které naštěstí nejsou fatální. Tím prvním z nich je špatná (rozumějte žádná) práce s vrstvami. O co se jedná? Poté, co pracně rozmístíte po pokoji všechen nábytek a dekorace, napadne vás, že byste mohli na podlahu položit koberec. A tu přichází zrada ? vložený koberec se neobjeví na podlaze pod vším nábytkem, ale levituje nad podlahou nad vším nábytkem. Nezbývá tedy nic jiného, než celý pokoj vystěhovat, položit koberec, modlit se, že jste přesně trefili místo a potupně vše nastěhovat zpět. Zmíněné řešení je sice velmi realistické, ale o to protivnější.

Další výtka směřuje k až příliš anglosaskému designu většiny oken, který sice koresponduje s cílovou skupinou uživatelů aplikace, ale jiné typy nezískáte ani ve stažitelných balíčcích.

Předposlední zádrhel nastal, když jsme se snažili vytvořit balkon. Ten se zděnými či betonovými stranami nejde vytvořit vůbec, zato ocelový jde improvizovaně nahradit zvětšenou dětskou postýlkou, což vypadá hloupě.

Poslední problém, který s aplikací máme, je snad vůbec nejhorší. Ať děláte cokoliv, u vámi vložených objektů nemůžete nastavit výškový rozměr ani vzdálenost od podlahy. Obraz bude stále ve stejné výšce, nástěnná televize taktéž, všechny skříně budou mít stále stejnou výšku.

Resumé

Dnes testovaná aplikace si určitě neklade za cíl být seriózním, profesionálním nástrojem bytového architekta, na tabletu to ani není možné. Jedná se ?pouze? o jednoduchou, ale účinnou pomůcku, jak navrhnout vlastní bydlení, upravit to stávající, zabavit odrostlejší děti, realizovat své umělecké choutky… Zkušební verze je navíc zdarma, a kromě ukládání projektů a dokupování balíčků je totožná s plnou verzí za 6 Euro.

Francouzskému vývojářskému studiu Anuman se s aplikací Home Design 3D zkrátka podařilo vytvořit velmi zajímavý počin, dáváme hodnocení 80% a doporučujeme čtenářům.

Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře