Množství patentových sporů v mobilním světě nebere konce. Nejnovějším přírůstkem je žaloba ze strany nVidie. Firma viní Qualcomm a Samsung z porušování sedmi patentů a stěžuje si u obvodního soudu ve státě Delaware a Mezinárodní obchodní komise, kde žádá zákaz prodeje smartphonů a tabletů.
Podle nVidie obě konkurenční firmy používají její technologie programovatelných shaderů, unifikovaných shaderů a mnohovláknových paralelních výpočtů bez toho, aniž by si kupovaly licence.
V případě Qualcommu se konkrétně jedná o čipsety Snapdragon S4, 400, 600, 800, 801 a 805 s grafickými jednotkami Adreno. U Samsungu jde o SoC Exynos, které nicméně používají grafické čipy ARM Mali a PowerVR, které však mobilní jednička sama nevyrábí, ale licencuje si je.
„Jako světový lídr ve vizuálních výpočtech, vynalezla nVidia technologie, které jsou životně nezbytné pro mobilní výpočty. Máme světově nejbohatší portfolio intelektuálního vlastnictví týkající se počítačové grafiky, se sedmi tisíci schválenými či podanými patenty, které vytvořili nejlepší inženýři v průmyslu a které nás stály 9 miliard dolarů investovaných do výzkumu a vývoje,“ říká Jen-Hsun Huang, zakladatel a šéf nVidie.
„Naše patentované GPU vynálezy poskytují mobilním zařízením značnou hodnotu. Společnosti Samsung a Qualcomm se je rozhodly používat ve svých výrobcích, aniž by od nás kupovaly licence. Proto žádáme soud, aby ověřil možné porušení našich patentů, které se týkají GPU ve všech grafických architekturách používaných v přístrojích Samsungu a stanovil jejich licenční hodnotu,“ dodal.
nVidia přistoupila k žalobě údajně poté, co se se Samsungem pokoušela roky dohodnout na placení licenčních poplatků. Je však přinejmenším zarážející, že kalifornské společnosti vadí jen smartphony a tablety Samsungu, přitom čipy Qualcommu ve svých zařízeních používají i další výrobci, třeba Nokia, HTC či LG.
Smartphony a tablety, které údajně porušují patenty nVidie:
- Galaxy S4
- Galaxy S5
- Galaxy Note Edge
- Galaxy Note 3
- Galaxy Note 4
- Galaxy Tab 2
- Galaxy Tab S
- Galaxy Note Pro
Zdroj: nVidia
kašpaři
prej kašpaři, vám by se líbilo kdyby jste vymyslel super věc a chtěl by jste na ní vydělat protože vymyslet to vám zabralo spoustu času a úsilí a vlastních prostředků a pak si prostě přijde nějakej vyžírka a prostě to okopíruje a prodává to a vy na tom tratíte.
Když nebude dostatečná patentová ochrana tak vývoj ustane protože komu se bude chtít investovat miliardy do vývoje když pak přijde jinej šikmoočka a bez absolutně žádných nákladů to začne prodávat a vy ani nezaplatíte ten vývoj ?
Patentová ochrana v současné podobě je legalizace monopolu, resp. oligopolu největších společností. Zda zákonodárnou mocí organizovaný monopol přispívá k obecnému blahu nechť zváží čtenář sám.