Úterý, 17 prosince, 2024
DomůRecenzeRecenze: Angry Birds Epic - epický tahák na peníze

Recenze: Angry Birds Epic – epický tahák na peníze

První hra Angry Birds se proslavila zajímavým a přitom dosti nenáročným herním principem, kdy hráči vystřelovali ptáky z virtuálního praku a snažili se s nimi pobořit nejrůznější stavby a především prasata, která se stala jejich věrnými rivaly.

Ještě mnohem více, než zajímavý herní princip však Angry Birds k celosvětové popularitě dopomohla skutečnost, že byla jednou z prvních povedených free-to-play vlaštovek a opravdu jste si ji užili, aniž byste přitom museli otevřít peněženku.

Od dob prvních Angry Birds však uplynula spousta času. Už nějaký ten pátek se ke slovu hlásí monetizace a vidina větších výdělků bohužel uchvátila i samotnému Roviu. Tatam jsou doby, kdy jste si jejich hry mohli zahrát bez jakýchkoliv mikrotransakcí. O tom jsme se ostatně naplno přesvědčili už v závodní hře Angry Birds Go. Další levoboček Angry Birds s podtitulem Epic nás pak ve změněné cenové politice Rovia a jeho nezměrné touze po penězích jenom utvrzuje.

IMG_1907

Ten umí to a ten zas tohle

Takže co tu máme. Angry Birds Epic jsou tahovou strategií s okrajovými RPG prvky, v níž se se svým červeným ptákem opět vydáváte zachránit vejce, která vám zcizila drzá prasata. Cestou se k vám přidávají další pomocníci, třeba kouzelník Chuck (žluťásek), nebo léčitelka Matilda (obryně). S touhle partičkou se z prasat snažíte nadělat slaninu, což samozřejmě vyžaduje alespoň základní plánování.

Každý z ptáků má jiné vlastnosti a dovednosti. Červený umí vykouzlit obrannou bublinu, ale v boji je poměrně nevýrazný, žlutý dokáže své souputníky povzbudit k jednomu útoku navíc a v souboji sesílá slabší, ale zato plošná útočná kouzla a taková Matilda pak z každého svého výpadu na nepřátele generuje malé léčení pro celou skupinu. Právě Matilda je podle mě tím nejdůležitějším členem skupiny, protože je vedle praktického léčení také docela silná.

Vedle základních útoků a bonusů, jež mohou ptáci sesílat sami na sebe nebo na své souputníky, se malé množství zkušenostních bodů kumuluje v ukazateli papričky. Jakmile je tento ukazatel naplněn, můžete chilli papričkou povzbudit jednoho ze svých okřídlených svěřenců a ten pak sešle ještě aditivní extra silný útok, nebo v případě takové Matildy extra silné léčení.

Souboje jsou opravdu hodně casual, skupinky nepřátel většinou sestávají z několika malých pomocníků a jednoho hlavouna a tak si časem zautomatizujete jednu metodiku postupu a té se budete držet. Tedy až do té doby, kdy ve hře narazíte na jeden z předělů a budete nuceni vypláznout kartu.

IMG_1912

Plať, nebo tě prasata sežerou

Chytáků na peníze je v Angry Birds Epic celá řada. Tak třeba craftování léčivých lektvarů a zbraní vychází ze surovin, které si za odměnu vytočíte po každém levelu. Tyto suroviny samozřejmě ani náhodou nepokryjí vaši spotřebu, takže budete muset vyrazit do již pokořených levelů, abyste si na kole štěstí mohli zatočit znovu.

Bohužel ani tak nebudete mít vyhráno. Jak už bylo řečeno, výhra surovin závisí na štěstí, pročež se občas nevyhnete obrovské frustraci. Této frustrace pak bezostyšně využívá bezedný žrout peněz, který vám za „pouhý“ jeden diamant dovolí na kole štěstí zatočit znovu a to třeba i stokrát za sebou. Diamanty si samozřejmě můžete dokoupit za herní peníze, které si zase můžete dokoupit za peníze opravdové. Hra vám však milostivě dává ještě jednu možnost navíc – prostě si dokoupit přímo lektvary a tomuto martyriu se úplně vyhnout. Jak šlechetné.

Stejné je to se zbraněmi a vybavením. Jakmile dostanete možnost sestavit si novou věcičku a náhodou na to máte i všechny suroviny, stále ještě nemáte vyhráno. Ve hře totiž existuje element náhody, který z dobře vypadajícího předmětu udělá paskvil, jež se vám nevyplatí ani brát do ruky. Samozřejmě v takovém případě lze opět zatočit a doufat ve štěstí, to vše za pouhý jeden diamant.

IMG_1921

Cestou nejmenšího odporu

Lepší vybavení si můžete pojistit i nákupem lepší kovadliny a lepšího kotlíku, což jsou předměty, jejichž prostřednictvím kujete nové věci. I zde však budete muset vydatně solit, na druhou stranu – i přes velice slabá, spíše kosmetická vylepšení se touto cestou dostanete k lepším předmětům o něco levněji.

Ve hře se nacházejí i drobné úlitby hráčům, jako je zisk léčivého lektvaru sledováním videí. Problém je, že s jedním lektvarem si často nevystačíte, a vedle sledování videí kvůli zisku lektvarů vám ve hře budou přehrávány i automaticky a to je pak opravdu situace k uzoufání.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Angry Birds Epic/“/]

Proti free-to-play hrám nic nemám. Vadí mi jenom tendence vývojářů, kteří tento prodejní model zaměňují s pay-to-win, což bohužel začal být i problém Rovia. Angry Birds Epic by za jistých okolností byla docela zajímavá casual hříčka, ve které bych si třeba i něco přikoupila. To by ale nesměla být cíleně primitivní a přitom chamtivá.

Hodnocení: 6/10

Verdikt

  • Docela zajímavá casual hříčka, které by slušelo, kdyby byla méně primitivní a chamtivá.

Co se mi líbilo

  • Technicky na úrovni
  • Vtipné
  • Zajímavý koncept

Co se mi nelíbilo

  • Všude natahuje ruku po penězích

[appbox googleplay com.rovio.gold]

[appbox appstore 767319014]

[appbox windowsphone 28fcff8a-b545-487b-ae36-7da1521998df]

Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

4 KOMENTÁŘE

  1. Já už jsem skoro na konci a žádný lucky koins mě ta hra kupovat nenutila. Ono to musíte hrát nejmíň měsíc, až potom se naučíte hospodařit. Když vám nejde vyhrát extra těžký level, tak dělejte jen golden piv a hrajte něco jiného- za týden máte na orla co zabije všechny prasata

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře