Pondělí, 16 prosince, 2024
DomůRecenzeÚvaha: Kam se bude ubírat vývoj chytrých telefonů?

Úvaha: Kam se bude ubírat vývoj chytrých telefonů?

Výrobci mobilních telefonů a tabletů se mohou přetrhnout, aby jejich telefony přišly s co nejrychlejšími procesory, největší pamětí RAM, nebo třeba s co největším množstvím úložného prostoru. Na tom není vůbec nic špatného, ba právě naopak. Sama uvítám, když si v telefonu mohu zahrát ty nejnáročnější hry, nebo si do něj postahovat kvanta aplikací bez toho, že bych musela promazávat ty staré.

Jenže občas se najde věc, která mi přijde jako holý nesmysl. Tak třeba nedávné oznámení společnosti Sharp, která chce v březnu příštího roku uvést do výroby nový panel o velikosti 5,5″ a hustotě 600 ppi (obrazových bodů na palec). Na co je proboha potřeba něco tak předimenzovaného? Vždyť přeci všichni vědí, že lidské oko dokáže při běžné pozorovací vzdálenosti telefonu rozeznat přibližně 300 ppi. Nebo ne?

Skutečnost bude asi trošku jiná. I když má nový displej společnosti Sharp o polovinu vyšší hustotu ppi, než vůbec užijeme, spoustě lidem to nepřijde absurdní a to i přestože si tento výkon budeme muset my, běžní zákazníci zaplatit. Když potom zapracuje silná ruka marketingu, dokonce to uděláme rádi. Už nějaký ten pátek máme totiž silně vžito, že čím více, tím lépe – ať už se jedná o rychlost procesoru, nebo právě o hustotu obrazových bodů.

display

Rychleji, výše, silněji

Myslím si, že výkon hardwaru se v posledních letech radikálně zvýšil a tak pomalu ztrácíme potřebu ho dále navyšovat. Brzy se přiblížíme ke stropu, telefony všech značek si budou dost podobné, všechny budou nabízet dostatek rychlosti i hojnost úložného prostoru, nehledě na to, že se budou prodávat za slušnou cenu.

Pak se zaměříme na něco docela jiného. Naše touha po našlapaných telefonech pomalu vyprchá, předimenzovaným telefonům s přehnaně nadupanými displeji pomalu odzvoní a nahradí je chytré telefony a tablety, kterou budou mít vedle dostačujícího výkonu nějakou přidanou hodnotu. Třeba exkluzivní chytré aplikace, které zmonitorují stav vaší ledničky a chybějící zboží vám automaticky objednají v obchodě na rohu a podobně.

Zdaleka největší potenciál a nejpravděpodobnější směr vývoje však vidím v rozšiřujícím hardwaru, jako jsou chytré ledničky, pračky, žehličky, chytré navigační systémy do automobilů, chytré vytápění domů, chytré hodinky, nebo třeba projekty typu Google Glass či Oculus Rift.

oculus-rift

Jak ze slepé uličky ven?

Oculus Rift je často označován za jediné next-gen zařízení, které nám přineslo posledních několik let. A já to vidím podobně. I když jsou brýle pro virtuální realitu zatím poměrně primitivní a nemohou se honosit vysokými rozlišovacími schopnostmi, nebo snad přenosovou rychlostí, jedná se o hardware s vysokým potenciálem, který nám časem nabídne něco docela jiného – něco co vážně užijeme. Tak třeba takové virtuální prohlídky hotelu namísto vybírání dovolené skrze fotografie v katalogu, to bude teprve něco.

Jenže chytrý telefon jako takový nám toho do budoucnosti nedokáže nabídnout o moc více, než nám nabízí v dnešní době – pokud se tedy výrobci neodpoutají od jednoduchého marketingového plánu, který nás bude masírovat stále nadupanějšími, ale přitom absurdními čísly, nebo si to my uživatelé hromadně neuvědomíme a nezačneme takové nesmysly bojkotovat třeba tím, že si je prostě nekoupíme.

A jakmile taková doba nadejde, konečně se o slovo přihlásí nadějní kreativci a chytré telefony a tablety zažijí pořádnou revoluci a vytasí se s holografickým displejem, nebo v docela kompaktním provedení, které si natrvalo necháme vsadit do ucha.

Martina Lipertová
Martina Lipertová
Redaktorka na volné noze, ale především vášnivá hráčka videoher na všech myslitelných herních platformách včetně Androidu a Applu.
Další články

6 KOMENTÁŘE

  1. Já se těším, až se výrobci telefonů začnou konečně předhánět ve výdrži…

    Myslím si ale, že chytré telefony v budoucnu určitě přinesou nové vychytávky, například 3D snímání okolního prostoru, možnost úplného nahrazení platebních karet, přidání funkce spektrometru, skenování očí a 3D displejů bez použití brýlí. Amazon má představit první mobil s holografickým displejem už v červnu, tak uvidíme…

    Oculus Rift je sice pěkný, ale nepraktický – pořád musíte mít něco na hlavě 🙂 Kvůli stejnému problému se dnes nerozšířily 3D televize – museli jste mít brýle.

    • já nevím co furt máte s bateriema.. v době kdy jsem měl nokii 3410 tak když jsem hrál snake či jiné hry,vydržela úplně stejně, co dnešní smartphony s velkými barveným displayi, podporou 2g/3g/lte, wifi, videi a já nevím co ještě..já si stojím za tím, že výdrž je perfektní, vzhledem k použité technologii a výbavě/výkonu

  2. „I když jsou brýle pro virtuální realitu zatím poměrně primitivní a nemohou se honosit vysokými rozlišovacími schopnostmi, nebo snad přenosovou rychlostí“

    Co tím myslíte? mají 1080p a přenosová rychlost? Nechápu…

    Lukáš:
    3D televize se nerozšířili proto, že jsou drahé… Všichni čekají, až se zlevní, tak jako čekali, až budou levnější LCD, pak LED… LED se tu taky šířili hafo roků….

  3. Další zajímavá úvaha,díky.A díky i za ostatní články na Světě Aplikací,v poslední době jdete do sebe!

  4. Řekl bych že autorka myslela přenosovou rychlost mezi PC a Oculusem.Aspoň tak to chápu já.

  5. S článkem souhlasím až na jeho začátek, můj současný mobil má 312DPI a předchozí měl 469DPI a upřímně bych uvítal ještě jemnější, to že osobně nevidíte jemnost displeje nebo nepoznáte výkonnější procesor v telefonu tak nemůžete tvrdit že je to zbytečné, já určitě uvítám jemnější display a rychlejší chod, 600DPI mi přijde už dostatečné :-), neberete si to prosím osobně, jen mám na to jiný pohled

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře