Úterý, 17 prosince, 2024
DomůRecenzeZ deníčku: Život s šestipalcovým megatelefonem Lumia 1520

Z deníčku: Život s šestipalcovým megatelefonem Lumia 1520

Pokud pokukujete po větším telefonu, nebo vás jen zajímá, jak praktické či nepraktické phablety jsou, tak jste ve stejné situaci, v jaké jsem byl před dvěma týdny. Toto není recenze vybraného telefonu ani operačního systému, ale článek o něčem, co se pro mě stalo náhradou tabletu a chytrého mobilu.

Ještě nedávno jsem byl nadmíru spokojený se svým Samsungem Ativem S, jenže když jsem před týdnem v jednom nejmenovaném e-shopu uviděl, že  je v prodeji nová Nokia Lumia 1520, tak jsem i přes opravdu vysokou cenu váhal jen chvíli.

Pokaždé, když jsem si v minulosti koupil větší telefon, neuměl jsem si představit návrat k menšímu. Ale hned po vybalení Lumia 1520 mi proletělo hlavou, že tohle už není jen další „větší“ mobil, ale skutečné pádlo.

Šestipalcový telefon je pro mne osobně limitní hranice, protože se ještě v pohodě vejde do kapes obyčejných kalhot. To je asi to nejdůležitější – že to monstrum člověk nemusí mít v nějaké speciální brašně jako třeba mini tablet. Lumia 1520 se vejde do kapsy tak, že není moc nepříjemná ani při sezení či chození. Nicméně snížení komfortu je neoddiskutovatelné.

Tahle megaplacka vypadá neprakticky už na první pohled. SMSku jednou rukou sice napíši, ale je to peklo. Nicméně to jsem už nedělal ani s předchozími chytrými telefony – obouruč je to prostě pohodlnější a rychlejší. A na situaci, kdy bych neměl k dispozici obě ruce, si snad už ani nepamatuji. Jinde, tedy mimo psaní SMS nebo nějaké adresy třeba do navigace, se dá Windows Phone 8 ovládat jednoruč naprosto v pohodě, protože je navržený pro ťapání po spodní straně displeje.

Pro ovládání obouruč je phablet parádní záležitost – pohodlně lze psát i bez využívání režimu landscape (naležato). Ten jsem přestal používat i ve webovém prohlížeči, protože místa na displeji je konečně dost. Je to osvobození od překlápění telefonu pro pohodlnější ovládání nebo čtení, na což jsem dříve byl zvyklý u menšího Samsungu.

phablet

Mít v kapse zařízení s velkým displejem, kvalitním fotoaparátem a akumulátorem s nadprůměrnou kapacitou, má samozřejmě celou řadu výhod.

Na mysli mám hlavně zážitek z prohlížení internetu, fotek, videí, hraní her nebo práce s aplikacemi – mega displej je prostě výhra. Nedá se to srovnávat a není cesty zpět.

Phablet díky své velikosti ohromí každého, před kým ho vytáhnu – doslova dává lidem facky na potkání. Téměř každý ho chce vidět podruhé a osahat si ho. WOW efekt je zaručen. Na druhou stranu, při telefonování se ještě furt cítím jako „mešuge“. Ale ona ta placka u hlavy zase tak hrozná není, je to o zvyku. Podobné pocity jsem měl v minulosti, kdy jsem přecházel na ten „obrovitánský megafón“ s 3,7palcovým displejem.

L

Občas si nelze nepovšimnout výrazů jako Wh*t The F**k (pracuji v zahraniční firmě) a dokonce jsem už i pohoršil jednu servírku v Potrefené Huse na Budějovické. Neměla mi kam dát pivo – v té restauraci mají malé stoly a můj telefon na tom mém zabral skoro čtvrtinu místa. Jo, a také už jsem si několikrát vyslechl tu historku o těch malých pánech, kteří si kupují velká auta, velké telefony a velké domy, aby pomohli svému egu… No nic.

Takže jaký je můj názor phablety? Maximální spokojenost! Obrovský displej a maximální výkon dělá z tohoto tabletomobilu společníka, o kterém jsem už dlouho snil.

Chtěl bych ale upozornit na křížence větších rozměrů (na trhu jich je několik, asi nejznámnějším je Xperia Z Ultra). Do kapsy se třeba vejdou také, ale už to není tak pohodlné. A právě o kapsy tu jde především – ovládání jednoruč vám opravdu chybět nebude.

2

Robert Varga
Robert Varga
Spoluzakladatel serveru CzechGamer, admin, grafik, projektový manažer a také parní válec, jak někteří tvrdí.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře