Pondělí, 16 prosince, 2024
DomůRecenzeRealCalc Scientific Calculator: kalkulačka (nejen) pro vědce

RealCalc Scientific Calculator: kalkulačka (nejen) pro vědce

 1+1=2, to zná ze základní školy každý. Ale co když potřebujete provádět složitější početní operace? Hodně těch běžně používaných, jako jsou operace se závorkami, základní goniometrické funkce, logaritmy či mocniny a odmocniny, zvládne i předinstalovaná systémová kalkulačka. Co když ale potřebujete provést ještě zapeklitější výpočet?

Jednou z možností je zakoupit si vědeckou kalkulačku, který dnes vlastní každé dítě od druhého stupně základní školy. Pořizovací cena však přesahuje obvykle 600 Kč – záleží na značce a typu, resp. množství funkcí, kterými kalkulačka oplývá. Další variantou je pak chytřejší softwarová kalkulačka RealCalc Scientific Calculator, kterou si můžete pořídit do vašeho Androidího zařízení. A to buď zdarma, nebo s dalšími funkcemi za 60 Kč. A za tu by se už nemusel stydět nejeden člen výzkumného ústavu. Pojďme se na tento Mercedes mezi kalkulačkami pro Android podívat pod drobnohledem.

RealCalc Scientific Calculator

Za kalkulačkou stojí britské studio Quartic Software. Z tohoto důvodu je kalkulačka dostupná pouze v angličtině, nicméně pokud umíte s vědeckými kalkulačkami pracovat, nijak vás to neomezí. Vše je uděláno tak, jak jste zvyklí z „hardwarových“ kalkulaček. Aplikace má velikost pouhých 296 kb a free verzi si stáhlo pár desítek milionů uživatelů. Funguje na všech verzích Androidu od 1.5 výše.

Po instalaci a prvním startu se vám zobrazí changelog s odkazem na zakoupení pro verze. Po jeho zavření již můžete začít vesele sčítat, odečítat, násobit a dělit. Fajnšmejkři se mohou směle pustit například do výpočtů v hexadecimální soustavě.

realcalc plus 1 realcalc plus 2 realcalc plus 3

Zásadní rozdíl v používání oproti běžné kalkulačce pak spatříte například ve využívání možnosti pokročilé práce s výpočty. Připraveno je deset pamětí, do kterých si můžete uložit výsledky, konstanty pí a Eulerovo číslo. Pod kombinací SHIFT+CNST pak najdete další konstanty, které si díky tomu nebudete muset pamatovat, jako je rychlost světla ve vakuu, gravitační či Planckova konstanta, hmotnost elektronu a protonu, Boltzmannova konstanta a mnnohé další. Celkem jich je v pěti kategoriích připravených třiadvacet.

Vedle kombinace SHIFT+CNST můžete pomocí SHIFT+CONV vyvolat nabídku konverzí jednotek. Ve dvanácti kategoriích najdete vše, na co si jen vzpomenete. Stačí zadat číslo, zvolit jednotku, ze které převádíte, a ihned se zobrazí výsledky konverze do všech ostatních jednotek. Jednoduché, rychlé a nebezpečně použitelné.

Pokud budete chtít své postupy či výsledky přenášet do jiných aplikací, nebo například poslat emailem, smskou, či sdílet na sociálních sítích, zajisté oceníte možnost po tapnutí na číselný displej zkopírovat aktuální zobrazované číslo, celou číselnou hodnotu, či historii paměti do systémové schránky, ze které pak můžete čísla vkládat dle libosti kamkoliv.

realcalc plus 4 realcalc plus 5 realcalc plus 6

Pokud byste potřebovali poradit jak provádět výpočty, je k dispozici po kliknutí na funkční klávesu zařízení uživatelký manuál, který je ovšem – jako celá aplikace – v angličtině. Musím však také připsat, že použitý jazyk je velmi jednoduchý a tak by si s ním mohl poradit i středně pokročilý angličtinář. Navíc je návod doplněn o grafické znázornění, aby vše bylo ještě více srozumitelnější a intuitivnější.

V recenzi nesmíme opomenout nahlédnutí do nastavení aplikace. Co vše je možné změnit a nastavit? Je libo zobrazovat čísla oddělená po tisícovkách tečkou nebo čárkou? Nebo mezerou? A nebo neoddělovat řády vůbec? Žádný problém, vše si uzpůsobíte, jak jste zvyklí. Další možností je volba ponechat displej neustále zapnutý, můžete se tak pohodlně k výpočtům vracet bez probouzení zařízení (jen pozor na spotřebu energie a ubývání baterky). Menší telefony mohou využít celý displej roztažením přes stavový panel. Dále můžete zvolit intenzitu vybrací, používání dlouhého stisku pro operaci s tlačítkem SHIFT, velikost historie a další.

realcalc plus 7

A jaké funkce najdete ve verzi free a které získáte po zakoupení verze pro? Níže najdete podrobný výčet:

  • Historie předchozích výsledků.
  • Převody jednotek vzdálenosti, plochy, objemu, hmotnosti, rychlosti, času, sílay, tlaku, energie, výkonu, teploty a datové velikosti (ve verzi Plus uživatelsky přizpůsobitelné).
  • Tabulka fyzikálních konstant (ve verzi Plus uživatelsky nastavitelné).
  • Logaritmické a exponenciální funkce.
  • Výpočty s procenty.
  • Výpočty se zlomky a převod z/do desítkové soustavy (pouze verze Plus).
  • Podpora výpočtů ve stupních, minutách a sekundách (pouze verze Plus).
  • Trigonometrické funkce v radiánech, stupních, nebo gradech.
  • Hyperbolické funkce.
  • Faktoriály, variace a kombinace.
  • Výpočty s pevnou řádovou čárkou, vědecké a technické způsoby zobrazení s nastavitelným počtem desetinných míst.
  • Výpočty v šestnáctkové, osmičkové a binární soustavě.
  • 10 pamětí, dialog pro uložení a vyvolání.
  • Algebraický i RPN mód.
  • Nastavitelná vibrační zpětná vazba.
  • Podpora kopírování a vkládání zobrazené hodnoty, paměti a historie.
  • Přizpůsobitelné desetinné čárky a číslice seskupení formátu.
  • Komplexní vestavěná nápověda.
  • Grafiky s podporou vysokého rozlišení pro každou velikost displeje.
  • Režim na výšku i na šířku (pouze verze Plus).

[appbox googleplay uk.co.nickfines.RealCalc]

[appbox googleplay uk.co.nickfines.RealCalcPlus]

Martin Polický
Martin Polický
Martin miluje mobilní technologie, které ve svém volném čase rád testuje a recenzuje.
Další články

Nejčtenější

Poslední komentáře