Už na ně možná někteří zapomněli. Červíci, kteří nemilosrdně bojují za svůj tým, kupa zbraní, skvělé hlášky a v neposlední řadě horda zábavy. To jsou Worms. Tato série na začátku devadesátých let strhla naprostou většinu hráčů. V té době je znal snad každý, kdo v té době měl PC a hrál alespoň trochu hry.
Za celou sérií stojí studio Team17, které se v nedávné době dalo opět dohromady a pokusilo se o návrat na PC s předělávkou a trochu pokračováním této série skrze internetovou distribuci. Tento tah se povedl, a proč to stejné nezkusit na mobilní telefony? Tentokrát se ale nejedná o žádné pokračování, nýbrž o adaptaci druhého dílu s podnázvem Armageddon.
Dlouho jsme se na mobilní telefony této hry nepomohli dočkat, i když to tak možná na první pohled nevypadá. Pokusů, o tom, co nejvíce napodobit tuto hru, bylo plno. Bohužel ani jeden nebyl tak dokonalý, aby zůstal v telefonech déle než 1 den a tak fanoušci červíků museli nadále čekat. Zdálo se, že je již vše ztraceno, když najednou vývojáři oznámili adaptaci Worms 2 na zařízení s iOS a OS Android. No, a tak jak řekli, tak i učinili, a před několika málo týdny jsme se dočkali.
Tvorba týmu
Team17 se nesnažil o nic nového nebo převratného. Vsadil na klasiku a velmi dobře osvědčené metody a celou adaptaci držel v tomto duchu. Prakticky nic lepšího udělat nemohl, protože to je to, co přesně chceme. Nějaké to vylepšení přeci jen přišlo, ale k hraní ho nepotřebujete a je spíše určeno pro skalní fanoušky, kteří si chtějí trochu více s Worms pohrát.
Jako první si budete muset vytvořit svůj vlastní tým nebo nějaký přednastavený. Počet týmů je neomezený, a tak na vašem telefonu může hrát nespočet hráčů, bez toho, aniž byste museli mazat svůj profil a tým. Vlastní tým je možno nějak designově vylepšit nebo například vaše čtyři červíky pojmenovat podle svého gusta. Vybrat si budete moci jazyk hlášek, druh hrobečků, svůj hrad, pokrývku holých hlav červíků, jejich zabarvení (základní je růžová) a nakonec druh oslav při nějakém úspěchu.
Team17 myslí na všechny
I přesto, že je hra celosvětově známá a skoro se nepočítá s tím, že ji někdo nezná, vývojáři se rozhodli ani tuto část neopomenout a do hry, konkrétně do menu, přidávají obsáhlou příručku, která pomocí obrázků a textu jednoduše hráčům vysvětlí, zač je toho loket. Příručku doporučuji ale projet i ostříleným hráčům, protože některé pohyby jsou řešeny za pomoci použití více prstů, což z PC neznáme. V návodu nechybí prakticky nic: najdeme zde pohyb červíka a skákání, pohyb kamery, druhy zbraní, způsob míření nebo například vysvětlení pojmu HUD (Heads Up Display), což je ve zkratce pouze ukazatel síly a směru větru, který ve hře hraje velkou roli.
Nechybí ani mód pro více hráčů
Vedle singleplayeru, ke kterému se ještě vrátíme, je do hry zabudován i režim pro více hráčů. Budeme si moci zahrát jak s kamarády přes jeden telefon, tak i přes WiFi, kde si můžete své schopnosti prověřit proti náhodnému soupeři. Připojení k serverům je bezproblémové.
Single player je samostatný a připojení k internetu u něj není potřeba. Vybrat si můžete ze čtyř variant a to od rychlé hry (Quick game), vlastní hry (Practice Match), hry s jedním červem (Body Count) až po kampaň. První varianta je již velmi dobře známa z jiných her. Stačí si zde vybrat tým, obtížnost a jde se hrát na náhodně vybrané mapě.
U vlastní hry si tvoříte mapu sami. Všechny předměty a i miny umisťujete pouze vy. Hra s jedním červem je velmi obtížná, protože proti vám stojí jeden tým, který má sice na svých červech nízkou hodnotu zdraví, ale za to je jich více a k úspěšnému dokončení bude potřeba značná dávka štěstí. Poslední variantou je kampaň, kde bojujete s dalšími třemi týmy na celkem 12-ti mapách.
Styl hraní
Nyní již přikročíme přímo k samotnému hraní. Zde na nás čekají tři týmy jiné barvy, kteří mají na každém červíkovi pouze 60 bodů životu, oproti vašim 100. Jsou tak sice znehodnoceni, ale vše se srovná, protože po každé odehrané hře a to jak vaší, tak i soupeře se každému vašemu červovi odečte 5 bodů života. Jste tak nuceni jednat co nejefektivněji. Hra vás úplně vynulovat nenechá, ale sebere každému vašemu červíkovi tolik, aby mu zůstalo minimum (jeden bod života).
Výběr zbraní provádíte přes ikonku v levém dolním rohu displeje. Otevře se vám menu, kde vidíte všechny obraní. Ty, které svítí, jsou dostupné. Pokud se vám náhodou stane, že nevíte, co zbraň dokáže, stačí na ní dlouho podržet prst a otevře se vám popis. Poté již přistoupíte k zaměřování soupeře, kde budete muset zvážit trajektorii střely, sílu a směr větru a popřípadě následné hrozící nebezpečí pro váš tým.
Zaměřujete pomocí grafického zaměřování a poté volíte sílu střely skrze ikonku v pravém dolním rohu displeje. S útokem ale moc dlouho neváhejte, protože váš tah je časově omezen a po jeho vypršení, přichází řada na soupeře. Jeden takový útok má rozmezí 1 minuty.
Grafika a zvuk
Z obrázků jasně vyplývá, že ani zde se nekoná žádná revoluce a studio vsadilo na jistotu. Tak trochu dětská grafika k Worms prostě patří. Zvuk se nijak nezměnil. Skvělé hlášky a zvukový doprovod zůstává a je to jen plus.
Mikrotransakce? Kdepak!
Hru si můžete pořídit za necelých 100 Kč a možná se tedy vyplatí počkat na nějaké slevy. Ne, že by byla špatná, ale polovina pořizovací ceny by jí slušela daleko více, vzhledem například k obsahu kampaně. Naštěstí to jsou ale jediné peníze, které po vás hra bude chtít. Za zlaté, které si vyděláváte za každé dokončené kolo a to jak úspěšně, tak i neúspěšně, můžete vašemu týmu dokoupit nové druhy náhrobků, zbraně nebo další pokrývky hlavy.
Závěr
Návrat legendy z PC se podle mého povedl. Ovládání snad nešlo vyřešit lépe. Tedy až na lano, které dělá problémy, a z vlastní zkušenosti tvrdím, že šipky na klávesnici tuto funkci pohybu lana zastanou daleko lépe, ale to nemůžeme dávat vývojářům za vinu. Hra je bez bugů a na pár hodin se s ní skvěle zabavíte a někteří i zavzpomínají na staré časy.
Celkové hodnocení: 9,5/10
[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Worms 2/“/]