Smartphony byly ikonickými zařízeními a základem úspěchu 3G a 4G. Podle reportu ConsumerLab společnosti Ericsson si většina spotřebitelů myslí, že dnešní telefony nemohou naplno využít možností, které nabízí 5G. Polovina z dotázaných respondentů se domnívá, že smartphony budou stále existovat i s nástupem 5G, ale že je do roku 2025 z velké části nahradí chytré AR brýle.
Předpovědi spotřebitelů odrážejí také názory odborníků. „Smartphony budou za pět let mrtvou technologií. Místo nich budeme využívat chytré brýle,“ myslí si Johan Hagegard z IMRSV centra inovací AR/VR. Smartphony, jak je známe dnes, podle něj nebudou v dlouhodobém horizontu schopné využít všech výhod, které přinese 5G, například holografické aplikace.
Celkem 4 z 10 uživatelů si myslí, že v budoucnu nebudeme potřebovat mobilní obrazovky. Jiní se domnívají, že se současná generace smartphonů bude vyvíjet spolu s 5G. Chytré telefony představí nové funkce a stanou se ústředními body nebo dálkovým ovládáním pro jiná zařízení.
Téměř všichni respondenti požadují od smartphonů prodlouženou životnost baterie a větší paměť. Celkem 47 % z nich očekává, že telefony budou disponovat několika kamerami, včetně vestavěné 360stupňové kamery. Uživatelé dále požadují 3D hologramové projektory (30 %), sofistikovanější zabezpečení podobné autentizaci DNA (29 %) a technologii, která jim možní senzoricky vnímat textury skrze obrazovku (25 %).
Nejnovější studie Ericsson ConsumerLab je založena na 35 000 rozhovorech s uživateli chytrých telefonů ve věku od 15 do 69 let ve 22 různých zemích. Názory účastníků tak statisticky reprezentují téměř jednu miliardu lidí.