Na Radiant Defense jsem narazil náhodou, při zkoušení Microsoft Store. Když jsem o pět hodin později zjistil, že místo testování Windows 8 testuji Radiant Defense, nezbývalo mi, než se poohlédnout po tom, zda není i pro jiné platformy. Je a můžete si ho nainstalovat jak na Android, tak i na iOS.
Radiant Defense vypadá na první pohled dětsky, neónově, tak trochu arkádově. Jakmile hru začnete hrát, tak zjistíte, že na ní není zhola nic dětského, je to pořádná hardcore hra, která vyžaduje dobré plánování a často i opakování levelů a někdy i celých misí. Řada jednodušších her nevyžaduje nějaké valné plánování, prostě si namícháte vhodný mix věží a průběžně ho doplňujete.
Zde je to jiné, musíte si přesně promyslet, jak si dotvoříte bludiště pomocí modulů, kterých máte jen omezený počet a také pečlivě zvážit, kam umístíte jednotlivé věže. Jinak se vám může stát, že ve 25.-30. vlně zjistíte, že máte v návrhu nějaký opravdu závažný problém, který nelze jednoduše opravit, protože na to nemáte peníze a tak radši restartujete celou misi znova.
Stává se to poměrně často, protože předem nevíte, kolik dostanete na stavbu modulů a v jakém pořadí (někdy máte jen jeden na celou misi, jindy dostanete do začátku balík a pak nic a jindy je dostáváte průběžně).
Vztah mezi věžemi a moduly je zásadní. Některé věže, jako třeba sběrač pozůstatků emzáků Recuperator, mají naprosto minimální dosah. Aby Recuperator fungoval, musí alien umřít hned vedle něj, takže si musíte přesně promyslet, kolik jich postavíte a kam přesně je dáte. Jindy zjistíte, že nemůžete efektivně využívat svoje railguny, protože mají maximální, ale i minimální dosah.
Když se mimozemšťané dostanou až k nim, railguny na ně nebudou moci střílet, často v tom úplně nejhorším okamžiku. Pokud postavíte bludiště s mnoha zatáčkami, budou mít dělostřelecké věže problém zaměřit kličkující cíle. Emzáci s aktivními štíty jsou imunní proti kinetickým zbraním, takže pokud je postavíte na začátku bludiště, nebudou mít na ně vůbec žádný účinek. Teoreticky by se zdálo výhodné na začátku postavit plamenomety a spreje, jenomže někteří emzáci fungují jako letadlová loď a teprve po svém rozbití ze sebe vysypou mrak maličkých potvor, takže pokud si na konci necháte jen zbraně na doražení proniknuvších jednotlivců, budete mít taky problém.
Zdálo by se, že je nefér, že na vás autoři valí obrovské davy nepřátel, kteří generují jenom málo peněz. Skutečně, zapomeňte na to, že si budete moci dovolit postavit hodně věží a všechny upgradovat můžete jich mít buď hodně, nebo jenom pár významně upgradovaných. Peníze přicházejí pomalu, herní mechaniky vás vedou ke spoření a často hrajete hodně na hraně a doufáte, že ve vašem obranném mixu není chyba. Jenomže věc se má tak, že si můžete být jistí, že se na vás budou sypat vlny nepřátel velmi různorodých vlastností a nějak to musíte zvládnout.
Můžete vsadit na superzbraně, které se nabíjí pomalu a slouží na poškozování těch nejtužších nepřátel. Můžete zkusit vytvořit dlouhou cestu, kde budou nepřátelé putovat, zatímco je pozvolna ostřelujete pomalými zbraněmi dlouhého dosahu. Nebo se pokusíte soustředit maximální palebnou sílu do jednoho bodu, kde rozdrtíte většinu nepřátel a využijete přitom jen jediný maximálně upgradovaný brzdící tachyonový generátor, který zvládne zastavit všechny. Volba je na vás ale pamatujte, nejde to udělat najednou, musíte se rozhodnout pro jednu centrální strategii a té se držet. Pokud váš strategický plán nevyjde, budete muset jet misi zgruntu znovu a vymyslet úplně jiný plán.
Hra samotná je zdarma, připlácíte si za extra zbraňové packy. V packu obvykle najdete silnou superzbraň, která se musí před použitím pomalu nabíjet a potom další menší udělátko, které má nějakou zajímavou vlastnost. Z hlediska vyššího principu herního je trochu problematické nabízet zbraně ve formě placených packů. Hru je ale možné hrát i bez nich a účinnější zbraně z packů vyžadují docela masivní investice (stojí peníze, které dostanete za likvidaci dvou až čtyř vln nepřátel), takže svoji strategii musíte kolem nich postavit kolem nich už od začátku. Volně řečeno hratelnost příliš neulehčují, ale mění, takže si můžete vyzkoušet jiný styl hraní jednotlivých misí.
Docela důležitý pack je Xenobiology, který vám dává Recuperator, jakýsi vysavač na zbytky vetřelců, za které dostáváte extra peníze. Dále obsahuje Psionic Terrorshock, paralyzující emzáky, ten je ale docela drahý. Další dobrý pack je Burning, který nabízí poměrně drahý plamenomet, ale také Searchlight, který zvyšuje účinnost zaměření děl, což je praktické.
Poměrně zbytečný mi přijde Science Pack, který nabízí Power Blades, které lze postavit do cesty emzákům, nicméně ty fungují jen omezenou dobu, než se zničí. Také v něm najdete účinný, ale drahý Omega Cannon. Další relativně zbytečný pack je Explosive, který obsahuje miny, jenž stavíte do cesty emzákům, ty ale fungují jen jednorázově, a potom raketovou věžičku s velkým dosahem, která je ale poměrně hloupá a rakety dost často míjejí cíl, takže zvláště proti záplavě malých emzáků je málo účinná.
Čtyři packy po necelém dolaru mi ale nepřijdou jako přehnaná cena za hru, kde základ dostanete zadarmo. Navíc vám dovolují vám vyzkoušet si radikálně odlišné strategie hraní, například vám dovolí uprostřed mapy postavit baterii raket a doplnit je Omega Cannonem, což bez zakoupení balíčků prostě udělat nemůžete. Radiant Defense je vyladěná, výborně udělaná a skvěle vybalancovaná hra, která představuje jak skvělou zábavu, tak i slušnou herní výzvu.
Vzhledem k tomu, že si ji můžete stáhnout zdarma, tak ji doporučuji zcela bez debat každému. Jako důležitý vidím hlavně Xenobiology pack ? necelý dolar za horu skvělé zábavy není moc. Vzhledem k nízké ceně packů a možnosti vyzkoušet si odlišné strategie hraní nemám námitky ani proti tomu, že packy jsou celkem čtyři. Za čtyři dolary tahle hra rozhodně stojí!
Hodnocení: 10/10
Verdikt:
Perfektně vyvážená a výborně zpracovaná tower defense, která jenom vypadá dětsky. Skvělá práce!
Co se mi líbilo:
- Perfektní vyváženost, skvělé provedení
- Pokročilejší mise jsou výzva i pro otrkané stratégy
- Ve hře musíte plánovat předem, nejenom reagovat
Co se mi nelíbilo:
- Některé extra zbraně jsou jako placený upgrade problematické (jako například dost důležitý Recuperator)
- Některé mise budete hrát opakovaně, to je skoro jisté
Aplikace je ZDARMA. Extra platíte zbraňové packy Xenobiology, Science, Explosive a Burning, každý za 0,99 dolaru.
Radiant Defense se dá stáhnout odsud (iOS) a odsud (Android)
[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/rdf/“/]
Web výrobce je zde