Středa, 18 prosince, 2024
DomůRecenzeGlosa: Bezpečnost v době internetu věcí

Glosa: Bezpečnost v době internetu věcí

Vítejte ve světě, kde lze hacknout magnetickou rezonanci.

Bloomberg Businessweek nedávno ve své webové verzi uveřejnil článek o bezpečnostních nedostatcích nové generace medicínského hardwaru – a jeho hlavní hrdina, bezpečnostní expert Billy Rios, v něm demonstruje jak snadné je hacknout třeba takový dávkovač nitrožilních léků, a to jen proto, že je připojený do bezdrátové sítě. Hezky to demonstruje odvrácenou stranu novodobého trendu „internetu věcí“, tedy malých zařízení zapojených do jedné sítě, propojených a spolupracujících přes internet, ovladatelných třeba i na dálku.

Chytrý dům, chytrý ultrazvuk nebo třeba i chytré zdravotní náramky, které posílají informace vašemu lékaři, nebo je ukládají na serveru výrobce pro další zpracování. Všechny tyhle věci jsou potenciálně napadnutelné. Jak vyplývá třeba z onoho zmiňovaného článku na Bloombergu, jejich výrobci s nějakým sofistikovaným zabezpečením nepočítají a raději vše nechávají na síti, do které jsou připojené. Je to myšlenka logická, přece jen moderní šifrovací algoritmy umí už i běžné routery a jejich prolomení hrubou silou je velmi problematické.

Nemocniční bezdrátové intranety (vnitřní sítě) nebo váš domácí okruh obhospodařovávající systém osvětlení jsou ale teoreticky bezpečné jen do té doby, než si začnou sestry psát přístupová hesla na papír vedle počítače nebo si vy sami nastavíte heslo „12345“.

datavig

Stačí jen trochu fantazie a výsledkem mohou být lidé zabití smrtelnou dávkou jinak neškodných léků, nežádoucí člověk uzamčený ve vlastním domě a lékařské záznamy zneužité vašimi nepřáteli. Autor tohoto textu uznává, že jsou to poněkud extrémní scénáře, ale v realitě dneška je kyberterorismus na vzestupu.

DAESH (běžně označovaný jako Islámský stát) má vlastní hackerskou jednotku, na kybernetický boj je připravená každá moderní armáda. A i čím dál víc státní infrastruktury je napojeno do nějakého typu počítačové sítě .

Tak jako každý trend má i „internet věci“ svoji daň za pohodlí v podobě potenciálních bezpečnostních rizik. Zatím jsou jen teoretická, ale možná jednou přijde den, kdy vás chytrý dům přestane poslouchat – a pak doufejte, že to jen soused objevil hlubokou lásku k IT.

Ondřej Trhoň
Ondřej Trhoňhttp://www.ondrejtrhon.cz
Přízemní intelektuál, fanoušek The Verge, student žurnalistiky v Praze a nenapravitelný milovník koček.
Další články

1 komentář

  1. To je jak kdybyste napsali že auto může nabourat….informační přínos 0….

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře