Legenda ze světa počítačů se konečně dostává i do rukou mobilních pařanů. Jedná se ale o plnohodnotnou předělávku původní verze? Na tuto otázku si každý musíte najít odpověď sám, protože hra má své pro i proti, což postupem článku zjistíte sami.sami.
Princ of Persia- PC verze
Je tomu už hrozně dávno co vyšla tato hra a to konkrétně roku 1989. Její vytvoření asi není úplně každému známo, ale něco málo vám o tom povím. V době kdy se technologie kolem PC teprve rozjížděly, se již nacházely nadšenci těchto elektronických zařízení.
Tenkrát žádná velká studia nebyla a tak nebylo ani tolik a her, ale tím pádem bylo více možností pro jednotlivé osoby. Jednou takovou byl i Jordan Mechner, který se rozhodl vytvořit plošinovou hru (o 3D se v té době ani nevědělo). Neočekávejte kdoví jakou techniku. Jordanovi stačila speciální kamera, kterou si musel vypůjčit a jeho bratr. Ptáte se proč zrovna on? Jordan totiž potřeboval někoho, kdo bude stát před kamerou, zatímco on natáčel.
A tak všechny pohyby, které známe z PoP, pochází od jeho bratra. Točilo se v parku, kde Jordanův bratr přeskakoval kamennou zítku nebo na trávě skočil tak jak PoP přeskakuje pasti. Jordan pak snímky upravil a zkompletoval na jednu disketu. Samozřejmě on sám by, ale k vydání neměl dostatek peněz a tak hru prodal tenkrát ještě malému studiu Brodenburd, která hru vydala na platformy Apple II.
O rok později hra vyšla na Atari, Amigu a PC. A tak se zrodila legenda v podobě prince z Persie.
Princ of Persia – Android verze
Tento remake si na starost vzala firma Ubisoft. Hra od 13.9, kdy vyšla, získala mnoho příznivců, ale i odpůrců. PoP nám nabízí původní levely a také původní příběh. Pokud se někomu příběh vytratil, pokusím se vám ho připomenout.
Do království, v době kdy Sultán není přítomen, zmocní se trůnu vezír Jaffar. Vezír uvězní sultánovu dceru a nutí jí, aby si ho vzala. Pokud tak neučiní, zemře. Na rozhodnutí dostává 1 hodinu. V tuto chvíli vaše hra začíná a vy se musíte dostat za onu hodinu k princezně.
Hra nám nabídne 3 módy, které s tou jednou hodinou velmi souvisí. První mód je klasický. Začínáte hrát a máte nekonečně mnoho pokusů hru dokončit o času nemluvě. Druhý mód už je časově limitován. Pokud chcete tento mód dokončit, musíte Prince k sultánově dceři dovést maximálně za jednu hodinu. Hra nám nabízí dvanáct levelů a již se někteří přesvědčili, že je možné v limitu hru dohrát.
Poslední třetí mód už je pro opravdové nadšence. Časový limit je zde taky, ale navíc zde máte za úkol ani jednou nezemřít za celou dobu hry. No představte si, poslední level, minuta do konce, poslední propast a vy ji nepřeskočíte. Chce to mít určitě pevné nervy.
Hratelnost
Pořádnou dávkou nervů budete potřebovat i u této kategorie. Kdo zná původní verzi, asi již tuší o čem chci mluvit. Řeč je o pohybu prince. Hra je dosti zastaralá a tak se není čemu divit, že ovládání je dost nemotorné. Ubisoft ale nechtěl zasáhnout do tohoto základního prvku, kterým se první díl prince vyznačoval a nechal vše při starém. Budete mít tedy občas problém správně prince nasměrovat, ale tenkrát to k tomu patřilo tak proč by nás o to měl někdo připravit?
Hodnocení: 9/10
Ovládání
PC verze se ovládala kompletně přes šipky. Ubisoft ale samozřejmě věděl, že dělá hru na dotyková zařízení a zvolil ovládání pomocí joysticku a třech tlačítek. Joystick je na levé straně a není stále na jednom místě přidělaný, takže tam kam dáte prst, tam bude i joystick.
Problém je, že je dost malý a tak se vám lehce stane, že se dostanete mimo něj a princ udělá něco, co nechcete. Pomocí něho, ale budete mít možnost vyskočit nebo se skrčit tak, jak to bylo možné i v původní hře. Ubisoftu tedy za toto ode mne patří malé plus.
Vpravo máte tři tlačítka výskok, skrčení a pomalou chůzi. V boji se tato tlačítka změní na útok, obranu a zasunutí šavle zpět do pochvy. Joystick mohl být tedy lépe vyřešený, jinak nemám jiné výtky.
Hodnocení: 7/10
Aktualizace a mikrotransakce
Hra je nově vydána a aktualizace tak nejsou potřeba. Co se týče stability nebo spotřeby nezaznamenal jsem žádné problémy a tak je možné, že se opravného balíčku jen tak nedočkáme. Mikrotransakce jsou pouze ve free verzi. Za koupi zlaťáku z Google Play se vám zpřístupní další levely. Je to od Ubisoftu tak trochu kulišárna, ale chci upozornit, že koupi zvládne i malé dítě, takže je potřeba občas dotyčného zkontrolovat.
Hodocení: 9/10
Grafika
Tady se Ubisoft krapet sekl. Není špatné, když hra oplývá skvělou grafikou, ale jen pokud je to opravdu nejlepší řešení. Vývojáři totiž vsadili na svůj um a prince vložili do nového grafického prostředí tak, aby všemi různými prvky dokazoval, že i přesto že máme v ruce plošinovou hru, tak je z části ve 3D. Pokud ale někdo udělá takovou změnu oproti prvnímu dílu, měl by se zamyslet jestli neupravit i ovládání. To ale jak už víme zůstalo původní.
Očekával bych tedy původní ovládání a původní grafiku. Plno hráčů si ale už na toto nové prostředí stěžovali a hlavně díky tomu, majitelé zařízení s androidem stále chtějí Prince, ale v původní grafice. Berme ale věci tak jak jsou, a popišme si, alespoň jak nová grafika vypadá. Ubisoft již nezapomněl na fakt, že smartphony a tablety zvládají bez problémů HD kvalitu a podle toho to tak vypadá. Pěkné kreslené prostředí, se zajímavými grafickými prvky, posouvá hru v oblíbenosti o trochu dále.
Jeden prvek ale přeci jen vyzdvihnu. Bude vás provázet celou hrou, tato pomůcka nebyla ani v původní verzi. Je to svítivá bludička, která pomáhá najít správnou cestu. Ten kdo si zahrál PoP1 na PC nebo snad i na starších strojích, již ví, že byl občas problém najít cestu k dokončení levelu a tak je tento prvek velmi vítaný. Hodnoceni je zde pro mne trochu náročnější, ale jsem zastánce původní grafiky se vším všudy, proto je číslo možná nižší než jste čekali.
Hodnocení: 7/10
Zvuk
V úvodu neboli menu nám hraje typický soundtrack, který nás skvěle vtáhne do hry. Není nikterak dlouhý asi cca jednu minutu, ale menu toho také moc nenabízí, takže není důvod se v něm nijak dlouho zdržovat a tím pádem dávat do hry delší znělku. Ve všech módech hry pak najdete jednu a tu stejnou znělku. Ono nejde ani tak o znělku jako o 5 vteřinový úsek, který se opakuje stále dokola. A ačkoliv se vám to může první minuty zdát jako dobrý nápad, za chvíli zvuk budete muset vypnout. Zvukové doplňky jsou povedené a některé převzaté z ?jedničky?, která vyšla na PC.
Hodnocení: 5/10
Závěr
Ubisoft se pokoušel o předělání původního prince a dá se říct, že se mu to podařilo. Bohužel ani takto velká firma se nevyhne přešlapům a tím je zvuk a grafika. Prostředí, do kterého byl princ vsazen, je velmi sporné a tak se nedá objektivně posoudit, zda to byl dobrý krok nebo nikoliv. Zvuk je pro mne katastrofa. V menu dostanete skvělý předkrm a ve hře už jakoby zapomněli jak je zvuk důležitý. I přes tyto zádrhele je tato hra na absolutní špičce mezi pokusy aplikovat původního prince na systém android. Plná verze hry disponuje 170 MB velikostí, přičemž lze většinu dat přesunout na SD karty. Plná verze hry stojí 59,14 Kč. Hru si ale nejdříve raději odzkoušejte ve free verzi.
Stahujte Free verzi:
Stahujte placenou verzi:(59,14Kč)
Celkové hodnocení: 7/10
Upozornění: hodnocení není průměrem hodnocených částí
[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/Princ of Persia/“/]