Pátek, 15 listopadu, 2024
DomůRecenzeLectureNotes - dělejte si poznámky kdykoliv, kdekoliv

LectureNotes – dělejte si poznámky kdykoliv, kdekoliv

Každý den nosíme v hlavě stovky myšlenek, nápadů, úkolů, které si buď zapamatujeme a tak trochu riskujeme, že na ně zapomeneme, nebo si je někam poznamenáme. Problém nastává, když zapomeneme, kam jsme si onu poznámku vlastně napsali. Tuto situaci zažil už snad každý. Už od prvopočátků mobilních telefonů uživatele napadlo své poznámky vkládat přímo do telefonu – zprvu jako rozepsanou zprávu uloženou v konceptech, později do kalendáře či do základních poznámkových bloků, nebo lépe – jejich mobilních předchůdců.

Doba jde neúprosně kupředu a současně s ní (naštěstí) také vývoj mobilních aplikací. V dnešní době chytrých telefonů a tabletů existuje celá škála nástrojů pro ukládání poznámek, většinou ve formě zápisníků či úkolníčků (např. nedávno recenzovaný Any.do). Většina z nich má společný rys – ukládání poznámek ve formě psaného textu na klávesnici. Co ale když byste také chtěli použít mnohdy rychlejší psané písmo pomocí prstu či stylusu? Jednou z možných odpovědí na tuto otázku je aplikace LectureNotes.

LectureNotes

LectureNotes je nenápadnou, placenou aplikací, kterou mohou majitelé Androidích zařízení zakoupit za necelých 100 Kč na Google Play. Pravděpodobně díky tomu, že se jedná o aplikaci placenou, zaznamenala relativně malý počet stažení – 10 až 50 tisíc. Nejspíš i díky tomu se o ní málo mluví a obecně málo ví. Dnešní recenze to ale napraví.

Hodnocení uživatelů 4,8 bodu z 5 už dává najevo, že se jedná o kvalitní práci. Aplikaci spustíte na Androidu verze 3.0 a vyšším. Velikost pod 4 MB vám nijak nezahltí paměť, že aplikaci máte, v podstatě ani nepoznáte. Milovníky češtiny asi moc nepotěší, že naše mateřština není podporována. Nicméně k ovládání vám stačí pouze základní znalosti angličtiny a pokud ani tu neovládáte, metodou pokus omyl se s LectureNotes brzy seznámíte (za předpokladu, že byste nečetli tuto recenzi  🙂 ).

UI

Na dnešní poměry je UI poněkud strohé, nicméně vše je funkční a ke své práci aplikace přehnané grafické prvky nepotřebuje. Pravděpodobně díky své strohosti je krásně plynulá a nemá problém s načítáním větších dokumentů a listováním v nich. Defaultní světlý skin se dá v nastavení přepnout do tmavého režimu. Ostatně možnosti nastavení (nejen) displeje jsou bohaté – od jeho neustálého zapnutí, ručního nastavení jasu, rozložení displeje, renderování, atd… Co je na celé aplikaci mimořádné zajímavé jsou množství nastavení, pomocí kterých si můžete LectureNotes dokonale uzpůsobit tak, jak vám bude nejvíce vyhovovat.

Krátký náhled na aplikaci nám poskytne promo video níže.

httpv://youtu.be/cS0fl36ICf4

První deník, první složka

Po spuštění aplikace můžete ihned začít tvořit své poznámky. No, ihned… Při úplně prvním spuštění si budete muset ještě nadefinovat a vytvořit svůj bloček. Provedete tak tapnutím na plusko v horní části displeje a zvolením volby new notebook. Ve stejné nabídce níže se nachází vytvoření nové složky, neboli new folder.

LectureNotes 7

Bloček, podobně jako celá aplikace, nabízí při svém vytvoření širokou škálu nastavení. Jako první je třeba zvolit název daného bloku. Pokud nechcete přiřazovat název anebo se nechcete zdržovat, můžete použít tlačítko pro automatické vložení data a času. Další v pořadí je nastavení velikosti stránky, která se nastavuje v pixelech. Zde na menších displejích poprvé přijdete na to, že není vidět celá pracovní plocha. Pomocí gesta posunutí zleva doprava poodhalíte i nezobrazenou část obrazovky. Je doporučeno zvolit velikost papíru odpovídající pixelové velikosti displeje vašeho telefonu či tabletu. Zajistíte si tak plné zobrazení pracovní plochy a nebudete muset stránku zbytečně posouvat do stran. Pod rozlišením lze zapnout i aktivní zoom a můžeme pokračovat dál na vzor papíru. Je libo bílý, linkovaný či kostičkovaný? Nebo s vlastním obrázkem na pozadí? Není problém… Už jen zbývá zvolit barvu desek, barvu papíru a barvu zvoleného vzoru. Vše se nastavuje pomocí 3 kruhových palet, na kterých po obvodu volíte danou barvu a uprostřed, v trojúhelníku, její odstín. Tapnutím na create and open uložíte vaše přednastavení a otevřete blok.

LectureNotes 8

Zaznamenávání poznámek

Jakmile máte vytvořen blok, můžete začít zapisovat poznámky. Automaticky je předvolen nástroj pero. Tapnutím na jeho ikonu v horní části obrazovky rozbalíte nastavení tohoto nástroje čítající změnu barvy, tloušťky, atd. Nadefinovat a uložit si můžete až 18 různých tužek, což oceníte zejména ve chvíli, kdy budete kreslit náčrty či obrázky.

LectureNotes 2

Pokud se přepíšete, nebo chcete svůj předchozí záznam opravit, vedle pera najdete gumu, u které si můžete zvolit její šířku. Pro rychlé mazání je po rozbalení nabídky k dispozici tlačítko pro smazání všech vrstev či všeho textu na dané stránce.

LectureNotes 3

Pokud byste přeci jen občas dali přednost klávesnici před perem, můžete poznámky samozřejmě zadávat i s pomocí softwarové klávesnice. U textu můžete zvolit jeho velikost, řez, styl a barvu.

LectureNotes 4

Jako rozšiřující nástroj s poznámkami je k dispozici výběr oblasti, která následně může být odstraněna, zkopírována, zabarvena. Lze tak například pořizovat zvětšené výřezy, které pak můžete detailněji popsat (ideální například pro studenty medicíny).

LectureNotes 5

Všechny editace je možné provádět ve vrstvách, tzn. pokud umístíte do první vrstvy obrázek a do druhé text, který budete chtít smazat, nedojde ke smazání obrázku, jelikož ten je umístěný v jiné vrstvě. Celé vaše snažení tak můžete provádět rychleji, přehledněji a přesněji.

Pokud by vám docházelo na stránce místo, kdykoliv si můžete tapnutím na plusko zařadit do bloku nový list. Celý blok pak můžete převést do pdf či obrázku a sdílet na sociálních sítích, nahrát na cloudová úložiště či zaslat emailem.

Závěrem

LectureNotes je mocný nástroj na poznámky všeho druhu a práci s nimi. Za relativně málo peněz získáte kus opravdu kvalitně vytvořeného softwaru, ve kterém je myšleno především na uživatelovy potřeby. Možnosti nastavení jsou opravdu široké a není problém si aplikaci dokonale přizpůsobit k obrazu svému.

Aplikace výborně pracuje se vkládanými obrázky a načtenými poznámkami. Editace je snadná a plynulá. LectureNotes nejlépe běží na zařízeních s velkými displeji, neztratí se však ani na malých. Malým nedostatkem je absence češtiny, ale nijak zásadně to nebrání jejímu používání.

Pokud jste student a dáváte přednost elektronickým poznámkám, nebo pokud si často píšete své myšlenky, pravděpodobně lepší aplikaci na vytváření poznámek nenajdete.

[appbox googleplay com.acadoid.lecturenotes]

Martin Polický
Martin Polický
Martin miluje mobilní technologie, které ve svém volném čase rád testuje a recenzuje.
Další články

1 komentář

Diskuze je uzavřena.

Nejčtenější

Poslední komentáře