WiFi bez hesla vám mohou zkazit dovolenou


WiFi bez hesla vám mohou zkazit dovolenou

Lidé na dovolených často využívají veřejné WiFi sítě, které jsou už běžně dostupné v hotelech, restauracích, na letištích nebo i v MHD. Internet zdarma s sebou ale nese určitá rizika, upozorňuje na to zpráva společnosti Avast.

Z průzkumu provedeného mezi 1 651 respondenty z Česka firma zjistila, že na veřejné WiFi sítě se běžně připojuje 63,4 % uživatelů notebooků a chytrých telefonů. Asi dvě třetiny z nich (65,2 %) preferují sítě, které nevyžadují žádnou registraci či heslo. I přesto, že bezpečnostní rizika veřejných sítí jsou známá, pouze 6,4 % dotazovaných svá data a soukromí chrání například pomocí služby VPN.

„Většina smartphonů se automaticky připojuje na Wi-Fi, kterou již dříve používaly, a to právě podle jejího názvu. Snadno se tak stane, že se zařízení připojí na falešnou síť ovládanou hackery,“ vysvětluje Michal Salát, bezpečnostní expert Avastu a dodává: „Vytvořit falešnou Wi-Fi síť a získat přístup k osobním informacím uživatelů je snadné, proto vždy doporučujeme na veřejných Wi-Fi používat službu VPN.“

Průzkum také ukázal, že v případě ztráty soukromých dat se dotazovaní uživatelé nejvíce obávají úniku přihlašovacích hesel (41,5 %) a finančních údajů (35 %). Pouze 14,2 % respondentů má pocit, že nemá na internetu co skrývat.

Avast už v minulosti několikrát například prostřednictvím veřejných experimentů ukázal, jak snadno se hackeři dostanou k datům ve volně přístupných Wi-Fi sítích. Například na mobilním veletrhu Mobile World Congress v Barceloně tým Avastu vytvořil falešnou WiFi síť, na kterou se jednoduše připojily tisíce uživatelů.

The following two tabs change content below.
Mirek Kočí

Mirek Kočí

Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz. Dříve psal pro ExtraHardware.cz a Deník.cz, nyní občas přispívá do tištěných časopisů Týden a Faktor S. Ve volném čase se věnuje rodině, sportu a youtuberingu.Comments are closed.Pocket
0Shares
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.