Apple vykázal poprvé za 15 let meziroční pokles příjmů


Apple vykázal poprvé za 15 let meziroční pokles příjmů

Apple opět po čtvrt roce zveřejnil své hospodářské výsledky. A spokojen rozhodně být nemůže. Firmě poprvé za 15 let klesly meziroční tržby. Své vlajkové lodi, telefonu iPhone, například prodala o téměř tři miliony kusů méně než před rokem. Snížila se rovněž poptávka po iPadech a počítačích Mac.

Prodeje telefonů iPhone klesaly třetí čtvrtletí v řadě a negativně se podepsaly na výsledcích Applu za poslední kvartál finančního roku 2016. Za tři měsíce do 24. září výrobce prodal jen 45,5 milionu iPhonů proti 48 milionům telefonů prodaných o rok dříve. Čistý zisk Applu se mezikvartálně propadl o 19 procent na 9,01 miliardy dolarů.  Čtvrtletní tržby klesly meziročně o devět procent na 46,85 miliardy dolarů (1,2 bilionu Kč). Celoroční tržby americké společnosti pak utrpěly první pokles od roku 2001.

V celém fiskálním roce 2016 Apple utržil 215,7 miliardy dolarů a vydělal 45,7 miliardy dolarů; o rok dříve to bylo 233,7 miliardy a 53,4 miliardy dolarů. Horší výsledky jsou podle analytiků odrazem slabšího zájmu spotřebitelů o současné produkty, zejména pak o telefony iPhone, které jsou pro společnost klíčové.

K obratu k lepšímu by mělo dojít v následujícím čtvrtletí. Výrobce hodně čeká hlavně od nových iPhonů 7 a 7 Plus, které byly do prodeje uvedeny teprve před měsícem. Vyšším prodejům nových telefonů Applu by měly pomoci i problémy Samsungu, který z trhu kvůli vybuchujícím bateriím zcela stáhl phablet Galaxy Note 7.

Sdílejte na sociálních sítích

The following two tabs change content below.
Mirek Kočí

Mirek Kočí

Šéfredaktor serveru Světaplikací.cz, nadšenec do mobilních technologií a her. Podporovatel Sea Shepherd Conservation Society (SSCS).Comments are closed.Email
Print
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.